سه شنبه ۱ بهمن ,۱۳۹۸
۲۱:۲۸

اقتصاد خراسان/ترکیب صادرات، اقدامات برای حل مشکلات صادرکنندگان و همکاری های متقابل با افغانستان

[۱۹ شهریور, ۱۳۹۳]

حسین کوه زاد

در گفتگو با مهندس راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت خراسان رضوی بررسی شد:
ترکیب صادرات، اقدامات برای حل مشکلات صادرکنندگان و همکاری های متقابل با افغانستان

در گزارش شماره قبل این نشریه در خصوص مشکلات و چالش های صادرکنندگان استان خراسان رضوی به افغانستان با عنوان آخرین دست اندازهای جاده صادرات به افغانستان مسایل و مشکلاتی از سوی صادرکنندگان بیان شد که برای اطلاع از وضعیت مبادلات صنعتی و بازرگانی استان و پی گیری مسائل مطرح شده گفت و گویی با خانم مهندس راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی صورت گرفته که ملاحظه آن را توصیه می کنیم.

 در حال حاضر چه رده از کالاهـای صنعتی، تجاری و خدمات فنـی و مهندسی به افغانستان صادر می شود؟
صادرات استان به افغانستان تقریباً از تمام فصل های تعرفه وجود دارد. براساس آخرین آمار استخراج شده از سایت گمرک ایران، صادرات به افغانستان در گروه کالایی کشاورزی و دام و طیور ۴/۷% – معدنی ۹/۴% – شیمیایی و پتروشیمی ۵/۱۷ – صنایع غذایی ۴/۳۴% – مصالح ساختمانی ۴/۲% – نساجی و پوشاک ۹% – ماشین آلات و قطعات ۹/۱۰% – فلزات و مصنوعات ۳/۷% و سایر ۶% انجام می شود.
درسال ۱۳۹۲، استان ۷۴۳ میلیون دلار به افغانستان صادرات داشته است در حالیکه از کشور ۲۴۱۷ میلیون دلار کالا به این کشور صادر شده است و افغانستان با احتساب سهم ۴۶% در صادرات استان بعنوان اولین کشور هدف و با سهم ۳۱% در کشور بعنوان چهارمین شریک عمده تجاری کشور قرار دارد.
در سه ماهه اول ۹۳، نیز صادرات استان ۱۸۹ میلیون دلار به وزن ۲۴۲ هزار تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵% کاهش وزن و ۱۷% کاهش ارزش را تجربه نموده است.
( ۳۲۴ هزار تن به ارزش ۲۲۷ میلیون دلار ) قابل ذکر است که افغانستان در برنامه توسعه صادرات استان بعنوان یکی از کشورهای هدف صادراتی در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی بوده و تاکنون نیز پروژه های مختلفی در حوزه عمران و خدمات شهری، تعمیر و نگهداری، سیستم آبیاری، راه اندازی خط تولید، مشارکت در نوسازی و بهسازی پروژه های صنعتی انجام پذیرفته است.
از سوی دیگر با توجه به توان بالای شرکت های فنی و مهندسی استان در بخش ساختمان، برق، نیروی انسانی و … می بایست برنامه ریزی مناسبی برای استفاده از فرصت مذکور صورت گیرد و دیگر دستگاه ها از جمله وزارت امور خارجه برای عملیاتی کردن آن در زمینه ارتقاء روابط با هدف همکاری در زمینه های مختلف اقدام نمایند. همچنین در این زمینه لازم است بانک مرکزی و سایر تصمیم گیران امور بانکی راه های مربوط به نقل و انتقال، صدور ضمانت نامه ها، تأمین نقدینگی مورد نیاز شرکت های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی را تسهیل نمایند.
بنابراین به نظر می رسد با توجه به ظرفیت های استان خراسان رضوی حضور ما در افغانستان به ویژه در بخش مشاوره و انتقال تکنولوژی و خدمات فنی می تواند بعنوان یک مزیت نقش مهمی در ارتقاء روابط ایفا کند.

 خانم مهندس علیرضایی لطفاً توضیح دهید با وجود هم جواری خراسان با افغانستان، با چه تدابیر ویژه ای در حوزه کار سازمان شما اتخاذ شده است تا مشکلات، سریع از پیش پای صادرکنندگان برداشته شود؟
تلاش های زیادی صورت گرفته که اهم آن عبارتند از:
– تغییر نگرش فعالان اقتصادی استان از صادرات صرف کالا به تلاش در جهت سرمایه گذاری مشترک با فعالان اقتصادی در امر تولید و فروش محصول در بازار افغانستان
– تلاش در جهت محوریت استان در کلیه رویدادهای تجاری ایران در افغانستان
– گسترش برنامه های ترویج تجارت از قبیل اعزام و پذیرش رویدادهای تجاری به منظور جمع آوری و سپس و رفع مشکلات فی مابین و برگزاری نمایشگاه های تجاری به منظور معرفی محصولات جدید از جمله در حوزه های تکنولوژی بالا و ماشین آلات
– حمایت گسترده از حضور شرکت های خدمات فنی و مهندسی استان در پروژه های فنی مهندسی و زیربنایی کشور افغانستان
– ثبت برند در کشور افغانستان به منظور جلوگیری از تقلب و سوء استفاده
– رفع محدودیت ها و ممنوعیت های صادراتی و منطقی کردن عوارض صادراتی
– رفع کامل موضوع پیمان سپاری ارزی
– تلاش در جهت توسعه خدمات گمرکی از قبیل خدمات قرنطینه ای و تجهیزات گمرکی
همچنین سعی کردیم برای نزدیکتر کردن ارتباط بین تجار، صنعتگران و فعالان اقتصادی خراسان رضوی با  افغانستان حرکت های دیگری هم انجام دهیم بر همین اساس امسال دو هیأت تجاری از افغانستان در استان را پذیرا بودیم و همچنین هیأتی نیز از ولایت هرات برای بازدید با فعالان بخش صنعت غذا و بازدید از نمایشگاه آی فود به استان سفر داشته اند و سه نمایشگاه تا پایان سال در بخش مواد غذایی و کشاورزی، صنعت، ساختمان و انرژی خواهیم داشت.

 شورای عالی صـادرات استان در چـه دوره ای تشکیل جلسه می دهد و در چــه مواردی تصمیم سازی می کند و چه تصمیماتی در رابطه با بازار افغانستان اتخاذ کرده است؟
بالاترین مرجع تصمیم گیری در صادرات استان کارگروه توسعه صادرات استان می باشد که به ریاست استاندار محترم و دبیری سازمان معمولاً ماهیانه یک بار برای بررسی وضعیت صادرات و اتخاذ تصمیمات مهم برای بهبود وضعیت تشکیل جلسه می دهد. مهمترین مصوبات این کارگروه در خصوص افغانستان بدین شرح است:
– استقرار نمایندگان دستگاه های مسئول در گمرک دوغارون برای تسریع در روند صادرات
– تصویب اعزام هیأت تجاری بازاریابی به هرات جهت بهبود و توسعه مناسبات اقتصادی
– بازگشایی بازارچه مرزی دوغارون و صدور اظهارنامه در بازارچه دوغارون
– هماهنگی دستگاه ها و ارائه تسهیلات برای ورود کامیون های افغانستان به بازارچه دوغارون
– تدوین برنامه های ترویجی از جمله برگزاری نمایشگاه های خارجی و اعزام و پذیرش هیأت های تجاری و بازاریابی
– پیشنهاد معافیت افغانستان از بخشنامه برگشتارزدر مصوبات کارگروه قرار گرفت. (۴/۲/۹۲)
– با توجه به ظرفیت های مناسب کشور عراق و افغانستان برای حضور شرکت های توانمند فنی مهندسی مقرر شد انجمن ها و تشکل های مربوطه با شناخت دقیق آمادگی لازم برای رقابت در عرصه بین المللی را کسب کنند.

 با توجه به بیان مشکلات صادرکنندگان همانند انتقالارزو مشکلات بانکی، تعرفه های واردات، بیمه صادرات،عدم همکاری جدی سفارت خانه های ایران، تحریم ها، قوانین مزاحم گمرکی و حمل ونقلی برای حل آنها چه اقداماتی صورت گرفته است؟
تعدادی از کارها که امکان انجام آن بود. عملیاتی شده و بخشی نیز در حال بررسی هستیم تا راه کار مناسب برای آن بیابیم، اما در بخش اول این اقدامات انجام گرفته است.
– کاهش برخی هزینه های حمل به افغانستان و تلاش در جهت کاهش هزینه ها و عوارض دریافتی
– رفع برخی محدودیت ها و ممنوعیت های صادراتی
– رفع کامل موضوع پیمان سپاری ارزی
لازم به ذکر است بخشی از موضوعات ما بین بخشی است و در همین راستا تلاش کردیم گزارشات کارشناسی از روند موجود به همراه پیشنهادات لازم در مسیری که می تواند تجارت بین ایران و افغانستان را رونق بخشد به سازمان توسعه تجارت ایران، دفتر تجاری افغانستان منعکس کنیم.
همچنین مذاکرات با بانک ها و دستگاه های دیپلماتیک در جریان است که بتوان حداقل مشکلات صادرکنندگان را به حداقل رساند.

 آیا برای صدور دانش فنی  و تکنولوژی به افغانستان برنامه ای وجود دارد؟
افغانستان یکی از بهترین بازارهای توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی برای ایران است.
در میان کالاهای صادر شده به افغانستان پس از صنایع ۳۴% و محصولات شیمیایی ۵/۱۷% ماشین آلات و قطعات با تکنولوژی بالا حدود ۱۱% از صادرات استان به این کشور را تشکیل می دهند.
گسترش برنامه های ترویج تجارت و برگزاری نمایشگاه های تجاری به منظور معرفی محصولات جدید در حوزه تکنولوژی بالا و ماشین آلات که کمتر در بازار افغانستان ارائه گردیده از جمله برنامه های ما بوده است که انشاء الله در آینده عمق بیشتری پیدا می کند.

 چه ارتباط مستمری بین سازمان صنعت، معدن و تجارت با تشکل ها و صادرکنندگان صنعتی و بازرگانی همچنین اتاق بازرگانی مشهد برای پی گیری مطالبات صادر کنندگان وجود دارد؟
در این رابطه می توان به مواردی که انجام گرفته اشاره نمود:
– پیگیری مطالبات و درخواست های صادرکنندگان که توسط تشکل ها به سازمان منعکس می شود.
– اطلاع رسانی کلیه قوانین و بخشنامه های صادراتی در سریع ترین زمان ممکن به تشکل های صادراتی جهت اطلاع رسانی به اعضاء به منظور استفاده صادرکنندگان از فرصت های موجود
– انعکاس و پیگیری برای رفع کلیه مسائل و مشکلات موجود در تجارت خارجی مطرح شده توسط تشکل های محترم به سازمان توسعه تجارت ایران
– پیگیری مطالبات مالی تشکل های محترم برای تحقق اهداف صادراتی بلند مدت استان
– کمیته پایش تجارت خارجی با عضویت اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، گمرکات استان واین سازمان و سایر تشکل ها حسب مورد مستمراً موضوعات و مطالبات صادر کنندگان را رصد می کنند و تصمیمات پیشنهادی را در سه سطح کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان، شورای عالی صادرات غیر نفتی کشور و دستگاه های اجرایی استان حل وفصل می نمایند.

برچسب ها : - - - - - - - - - - - - -