چهارشنبه ۱ آبان ,۱۳۹۸
۰۶:۲۳

دورنما/اثر رفع تحریم ها بر اقتصاد ایران

[۲۰ اسفند, ۱۳۹۲]

منبع: ۱۹ ژانویه ی ۲۰۱۴،  Financial Times) Economy Of Middle East)، گروه ترجمه

برخی از مقامات ایران اقتصاد تحت محاصره ی این کشور را به سایه های خاکستری تشبیه نموده اند.  آنها می گویند اقتصاد ایران بعد از تحریم ها از خاکستری روشن به خاکستری تیره تغییر نموده است.  آن ها امیدوارند که تحریم ها به طور کامل برداشته شود، چون ادامه ی این روند سبب به هم ریختگی بیشتر اقتصاد ایران و جدایی این کشور از جهان خواهد گردید.  آنها می گویند که توافق معامله ی هسته ای با قدرت های جهانی فصل جدیدی را در روابط تجاری ایران با جهان باز خواهد نمود.
با توجه به شرایط قرارداد موقت ایران با عنوان توافق ۱+ ۵  که با پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد یعنی ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در ماه نوامبر امضاء گردیده است این کشور برنامه ی هسته ای خود را طی شش ماه آینده به خاطر برداشتن بخشی از تحریم های اقتصادیش، محدود خواهد نمود .
در این زمان به دست آمده، ۴٫۲ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده که مجلس شورای اسلامی ایران ۶۰ میلیارد دلار آن را مربوط به درآمد های نفتی می داند، آزاد خواهد شد.  این در حالی است که تحریم ها معاملاتطلاو فلزات گرانبها را به حالت تعلیق در آورده است و بخش های پتروشیمی، خودرو، هواپیمایی، پزشکی و بهداشت را به دلیل کاهش خرید قطعات با تهدید مواجه نموده است.  بخش خصوصی ایران نیز به دلیل تحریم ها تضعیف گردیده است و با برداشتن محدودیت ها می تواند از فعالیت های مفید جهانی بهره مند گردد.
با این حال تحلیلگران ایرانی بر این باورند که برداشتن تحریم ها کمک های متوسطی را به اقتصاد ایران خواهد نمود و تحریم ضربه ی سختی را به صادرات نفت خام و بانک ها وارد نموده است که این اتفاقات را نباید دست کم گرفت.  در سال گذشته تورم به ۳۹٫۳ درصد و رشد اقتصادی ۵٫۸ درصد کاهش داشته است.  نرخ بیکاری جوانان نیز در حدود ۲۴ درصد است.
مدیر یک شرکت مشاوره ی خصوصی به نام آرا به نام امیر کوروش رزاقی می گوید که کاهش تحریم ها می تواند امسال ۱۵ میلیارد دلار به اقتصاد ایران کمک نماید که حدود ۳ میلیارد دلار به خودرو، قطعات هواپیما، دارو و تجهیزات پزشکی و ۴ تا ۵ میلیارد دلار آن به صادرات اضافی پتروشیمی مربوط می شود.  وی می افزاید که ۷ میلیارد دلار آن نیز از صادرات نفت می باشد که مسدود شده است.
بلافاصله پس از لغو تحریم ها بخش پتروشیمی آماده ی افزایش تولید و صادرات خود خواهد بود.   ایران ۱۵ میلیارد دلار در پتروشیمی تولید نموده که بسیاری از آنها تا دو سال پیش صادر شده است و اکنون مقدار صادرات به ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافته است.
همچنین انتظار می رود که بخش حمل و نقل هوایی نیز به سرعت پیشرفت نماید.  در حال حاضر ناوگان این کشور ۲۴۳ هواپیما شامل هواپیماهای بوئینگ که سه دهه ی قبل خریداری شده است دارد که ۱۰۰ تا از آن ها به دلیل کمبود قطعات یدکی قابل استفاده نیستند.  در ژانویه ی ۲۰۱۱ سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ مسافربری ایران هفتاد نفر کشته داد که علت سقوط به خاطر مشکلات فنی این هواپیما بود و مقامات ایرانی این مشکلات را انکار نمودند و به آب و هوا ارتباط دادند.
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در ازای کاهش بخشی از تحریم های اقتصادی با توقف برنامه ی هسته ای ایران موافقت نموده است اما معاون وزیر حمل و نقل، گفته است که انتظار می رود تا دو ماه آینده تعداد پروازها با خرید قطعات جدید افزایش یابند.
خودروسازی ایران که بزرگترین بخش غیر نفتی کشور می باشد به زمان طولانی تری برای پیشرفت نیاز دارد و مشکلات این صنعت نه تنها به خاطر تحریم ها است بلکه تولید کنندگانی مانند ایران خودرو و سایپا شدیداً بدهکار می باشند و این صنعت برای شروع تازه به کمک مالی حداقل ۲ میلیارد دلاری نیاز دارید.
از دو سال پیش تاکنون تولید خودرو تقریباً ۵۰ درصد کاهش یافته است و در دوران رئیس جمهوری آقای احمدی نژاد با وجود تورم بالا از افزایش قیمت خودرو جلوگیری گردید.  دیری نپایید که به دلیل بدهی های بزرگ خودروسازان که قادر به پرداخت نبودند این صنعت برای جلوگیری از ورشکستگی و واگذاری نرخ های خودرو را افزایش داد.  تحلیلگران بر این باورند که با وجود شتاب افول خودروسازی، این بخش، از بازار بالقوه ای برخوردار است.  در حال حاضر ۱۴ میلیون از خودروهای جاده ای کشور به تعمیرات نیاز دارند.  تحلیلگران امیدوارند که لغو تحریم ها دوباره سبب تشویق خودروسازان غربی به ویژه تولیدکنندگان فرانسوی مانند پژو گردد تا دوباره این بازار را همانند قبل به دست بگیرند.
اما تلاش های کاخ سفید برای دیپلماسی و یک قرارداد هسته ای پایدار به دلیل شورش کنگره با تهدید مواجه گردیده است.  در واقع آن ها خواستار برچیده شدن تأسیسات هسته ای ایران می باشند.
یکی از بانکداران ارشد می گوید: “ من نسبت به این موضوع به دلیل وجود عربستان سعودی که در حال حاضر پول زیادی را صرف می نماید و تعداد زیادی از مردم اسرائیل که در کنگره و مجلس سنای ایالات متحده نفوذ دارند خوش بین نیستم.”  این وضعیت ۵۰-۵۰ است.  تحریم های بانکی گسترده هنوز هم پا برجاست.  مقامات ایرانی به بازرگانان گفته اند که هفت بانک اروپایی از جمله Commerzbank  و Societe Générale برای انتقال ۴٫۲ میلیارد دلار وجوه مسدود شده تعیین گردیده اند و این درحالی است که هنوز این پول در محل باقی است.

برچسب ها : - - - - - -