جمعه ۲۸ تیر ,۱۳۹۸
۱۴:۵۵

یاد داشت/با توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها جهانی بمانیم

[۱۱ شهریور, ۱۳۹۷]

یاد داشت/با توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها جهانی بمانیم

علیرضا رشیدیان

استاندار خراسان رضوی

 

امروزه گوهرسنگ‌ها و فلزات گرانبها نقش قابل‌توجهی در تجارت جهانی ایفا می‌کنند. جایگاه ویژه فرآوری سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در آفرینش هنری و قدمت دیرینه و بیش از ۸ هزارساله این هنر اصیل کاملاً ایرانی در صنایع‌دستی بسیار موردتوجه بازارهای داخلی و خارجی است. ایران همواره یکی از پررونق‌ترین کشورها در صنعتطلاو جواهرسازی بوده که نمونه‌های بسیاری باارزشی از آثار آن زمان در موزه‌ها و گنجینه‌های ملی کشور و جهان‌دیده می‌شود. دراین‌بین هنرمندان و صنعتگران به‌نام خراسانی همواره از نوآوری‌های بی‌نظیری در این صنعت پرده‌برداری کرده‌اند.
در سال ۱۳۹۵ استان خراسان رضوی با درک این ظرفیت و اینکه راه‌حل بهبود وضعیت اقتصادی کشور برای رهایی از اقتصاد متکی به نفت، روی آوردن به منابع و ظرفیت‌های بالقوه و صنایع دارای بازدهی نسبتاً سریع و بالا می‌باشد موفق به ثبت شهر مشهد مقدس به‌عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها در سازمان شورای جهانی صنایع‌دستی (w.c.c) شد. سیاست‌گذاری و برنامه‌های مدنظر استان همچون طراحی مطابق سلیقه روز، افزایش کیفیت و تکنولوژی، حجم تولید و سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه، آموزش نیروی انسانی حرفه‌ای توجه به استانداردهای بین‌المللی و شناخت بازار و سلیقه خریداران ازجمله مواردی است که می‌تواند موجب بهبود وضعیت صنایع‌دستی و جذب گردشگر در استان گردد.
نمونه بارز ظرفیت پیشتازی استان وجود معدن منحصربه‌فرد فیروزه با بهترین نوع فیروزه و سابقه بهره‌برداری ۵ هزارساله است که به‌عنوان قدیمی‌ترین معدن فعال دنیا مورداحترام جهانیان است. از سوی دیگر گوهرسنگ‌های قیمتی و ارزشمند استان همچون عقیق نیز به‌عنوان یک محصول با برند بین‌المللی و ریشه‌های عمیق اعتقادی موردتوجه مسلمین جهان خصوصاً زائرین ولی‌نعمتمان حضرت علی بن موسی‌الرضا (علیه آلاف التحیه و الثناء) است. پذیرایی سالانه بیش از ۳۱٫۵ میلیون گردشگر و زائر داخلی و خارجی می‌تواند زمینه‌ساز یک بازار پررونق در عرصه گوهرسنگ‌ها به شمار آید. حضور بیش از ۱۶۱۰۰ نفر فعال هنرمند در استان با بهره‌گیری از تجارب ارزشمند گذشته و بهره‌گیری از ظرفیت مراکز پیشرفته آموزشی – دانشگاهی و لابراتورهای تخصصی متناسب با استانداردهای بین‌المللی توانسته‌اند خوشه‌های جواهرات و بازارهای پرجاذبه را در مشهد مقدس بنا نهند خود دلیل محکمی بر این انتخاب است.
مزیت‌های نسبی و مهم فعالیت بر روی گوهرسنگ‌ها تأثیر مهمی بر اشتغال و درآمد استان خواهد گذاشت انتخاب شهر مشهد مقدس به‌عنوان شهر گوهرسنگ‌ها، نمونه موفقی از همکاری و تعامل مؤثر بین بخشی دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های خصوصی استان است که امیدوارم اکنون‌که جهانی شده‌ایم تلاش نماییم تا با توسعه این هنر و صنعت، جهانی بمانیم و به نحو مناسب جلوی ورود کالاهای تقلبی وارداتی بی‌کیفیت به بازار خود را گرفته و همگان برای ارتقای سطح صنایع‌دستی شهر و حفظ عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی بکوشیم.

برچسب ها : - -