جمعه ۲۸ تیر ,۱۳۹۸
۱۵:۱۱

استانداردسازی رشته‌های صنایع‌دستی فیروزه

[۱۱ شهریور, ۱۳۹۷]

استانداردسازی رشته‌های صنایع‌دستی فیروزه

سمانه داوطلب
دبیر تدوین استاندارد
مسئول حمایت از تولید صنایع دستی
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی

 

در راستای نیل به اهداف سازمانی در حوزه صنایع‌دستی و به‌منظور ارتقاء کیفیت تولیدات هنرهای سنتی و صنایع‌دستی ایران متناسب با معیارهای پذیرفته‌شده جهانی، نیاز به تدوین استانداردهای لازم برای مواد اولیه، روش تولید، ابزارآلات، محصول و صدور گواهینامه‌های کیفیت هنرهای سنتی و صنایع‌دستی می‌باشد. بدین منظور انتخاب موضوعات پیشنهادی تدوین با اولویت رشته‌های بومی، اصیل و مزیت دار صنایع‌دستی استان بر اساس فراوانی و بالاترین نرخ اشتغال در آن بخش‌ها و با همکاری اداره کل محترم استاندارد صورت می‌پذیرد. سه اولویت اول صنایع‌دستی استان به ترتیب رشته‌های: زیورآلات سنتی، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و سنگ‌تراشی (حجاری سنتی) است. لازم به ذکر است با توجه به نام‌گذاری مشهد مقدس به‌عنوان «شهر جهانی صنایع‌دستی- گوهرسنگ‌ها» این اداره کل اقدام به تدوین استاندارد آیین کار تراش فیروزه نمود که تحت عنوان «صنایع‌دستی- فیروزه- آیین کار تراش» که در سال ۱۳۹۴ و به شماره استاندارد ۲۰۹۲۷ مصوب گردید. هم‌چنین مطابق اهداف سازمانی و در ادامه روند تدوین استانداردهای ملی صنایع دستی در سالهای گذشته ، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با همکاری اداره کل استاندارد استان در سال ۱۳۹۶ اقدام به تدوین استاندارد ویژگی های فیروزه نمود که در ۳۳۱امین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد خدمات مورخ ۰۸/۱۲/۹۶ تحت عنوان «صنایع دستی- فیروزه تراشیده شده- ویژگی ها و روش های آزمون» و شماره استاندارد ۲۲۵۹۴ مصوب گردید و در سامانه سازمان ملی استاندارد ایران به آدرس www.ison.gov.ir قابل مشاهده می باشد. لازم به ذکر است استاندارد«صنایع دستی-هنر فیروزه کوبی -ویژگیها» به شماره استاندارد ۱۸۰۷۴ نیز درسال ۱۳۹۲ به تصویب رسیده است.
خاطر نشان می سازد با توجه به تدوین استاندارد ملی در سه بخش: ویژگی ها، آئین کار و روش آزمون تراش فیروزه و در راستای اجرایی نمودن استانداردهای مذکور، تولیدکنندگان و صنعتگران تراش فیروزه در صورت تمایل قادر به دریافت علامت استاندارد و الصاق آن به محصولات خود می‌باشند که به سه روش: ۱- پروانه کاربرد علامت استاندارد ۲- ثبت خوداظهاری محصول ۳- اظهارنامه انطباق محصول امکان پذیر است. لذا متقاضیان اعم از تولیدکنندگان انفرادی و گروهی بسته به نوع فعالیت می توانند با مراجعه به اداره کل استاندارد استان و ارائه درخواست به این مهم دست یابند.
با توجه به عدم الزام تولیدکنندگان صنایع دستی برای استانداردسازی محصولات (در حال حاضر)، درج نشان استاندارد بر روی تولیدات صنایع دستی موجب انحصاری شدن محصول و اعتمادسازی برای خریداران خواهد شد.

* عمل استاندارد کردن به معنی ایجاد مقرراتی است برای استفاده عمومی و مکرر با توجه به مشکلات بالفعل و بالقوه که هدف از آن دستیابی به میزان مطلوبی از نظم در یک زمینه خاص است این فعالیت بخصوص شامل عمل تدوین ، نشر و اجرای استاندارد است.

برچسب ها : - - - -