چهارشنبه ۱ آبان ,۱۳۹۸
۰۶:۰۲

یادداشت/ صادرات نوک پیکان توسعه اقتصادی

[۱۳ خرداد, ۱۳۹۷]

صادرات مانند سایر بخش‌های اقتصادی با مشکلاتی مواجه است اما آسیب‌پذیری این بخش در مواجه با تلاطم‌های اقتصادی و سیاسی و فضای کسب‌وکار به‌مراتب بیشتر است. بخش قابل‌توجهی از حجم صادرات ما به محصولات کشاورزی و مواد خام معدنی تعلق دارد که به دلایلی مانند بحران آب و فشردگی رقابت در عرصه مواد خام که شاید در آینده در بازار رقابتی این محصولات توفیق چندانی نداشته باشیم، چرا که یکی از جذابیت‌های صادراتی آن داشتن یارانه است. به این دلیل باید با نگاهی تازه به بخش تولید کشور داشته باشیم و توسعه صادرات صنعتی را موردتوجه قرار دهیم.
مطابق گزارش‌های بانک مرکزی ارزش متوسط هر تن کالاهای صادراتی ما ۳۴۱ دلار در مقابل ۱۳۰۸ دلار ارزش متوسط کالاهای وارداتی است و این یعنی کالاهای ایرانی با ارزش‌افزوده پایین‌تری صادر می‌شوند. سهم ما از صادرات جهانی ۰.۳۴ درصد است که اگر نفت را جدا کنیم به ۰.۲۴ درصد می‌رسد درحالی‌که با توجه به قابلیت‌ها و موقعیت‌هایی که ایران از آن برخوردار است، سهم ما از صادرات جهانی می‌تواند در میان‌مدت به رقم‌های بسیار بالاتری برسد.
باید پذیرفت که صادرات نوک پیکان توسعه اقتصادی کشور است که در بند دهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم به اهمیت این مقوله تأکید ‌شده، بدیهی است صادرات زمانی می‌تواند موفق باشد که تولید کشور پشتوانه قوی داشته باشد.
پیشرفت در تعاملات جهانی برای توسعه صادرات اهمیت وافری دارد، البته ما در این زمینه در سال‌های اخیر موفقیت خوبی داشته‌ایم و دولتمردان به‌ویژه رییس جمهور و وزیر امورخارجه به نحو قابل‌توجهی بخش خصوصی را در کنار دیپلماسی اقتصادی قرار داده‌اند و در اکثر مذاکرات بخش خصوصی با موقعیت ویژه خود حضور یافته است؛ اما این کار باید شتاب و عمق بیشتری گیرد و به‌صورت سیستمی و فراگیر باشد، ما در اتاق بازرگانی حضور و استفاده حداکثری از سازمان‌های بین‌المللی را موردتوجه قرار داده‌ایم و در اکو، WCF و اتاق‌های بازرگانی جاده ابریشم حضورداشته‌ایم و این حضورها به توسعه صادرات کمک کرده است.
از سوی دیگر قیمت تمام‌شده بالای کالاهای تولیدی، عقب بودن بخش تولید ازنظر تکنولوژیکی در مقایسه با تولید دیگر کشورها از مهم‌ترین مشکلات است. فرسودگی ماشین‌آلات و مصرف بالای انرژی و عدم عضویت در سازمان تجارت جهانی از مهم‌ترین عواملی هستند که قیمت تولیدات ایرانی را بالابرده ‌است. این در شرایطی است که اکثر کشورهای هدف با رقبای ما قراردادهای تجارت ترجیحی یا آزاد امضا کرده‌اند و امتیازاتی به آنها داده‌اند اما ما هنوز با بعضی از کشورهای همسایه این قراردادها را نداریم که امیدواریم هر چه زودتر اجرایی شود.
هزینه بالای حمل‌ونقل و سرعت‌پایین آن از مشکلات دیگری است که ما برای نشستن در جایگاه مناسب صادراتی نیازمند توجه ویژه به این بخش هستیم و باید بر روی رفع مشکلات آن تمرکز کنیم.
امیدواریم در یک شرایط هماهنگ، با باور به بخش خصوصی به‌عنوان یک بازیگر و نه بازی شونده و استفاده از این ظرفیت در تصمیم‌گیری‌ها، شرایطی متفاوت از گذشته برای توسعه صادرات رقم زنیم چراکه هنوز برای رسیدن به جایگاهی مطلوب هزار راه نرفته در پیش رو داریم.

برچسب ها : - -