دوشنبه ۳۰ مهر ,۱۳۹۷
۰۹:۰۸

مدیریت یکپارچه منابع آب راهکار عبور از بحران آب

[۱۳ خرداد, ۱۳۹۷]

رئیس پژوهشکده محیط‌های خشک :

مدیریت یکپارچه منابع آب راهکار عبور از بحران آب

حسین کوه زاد

مشکل کم‌آبی در بسیاری از مواقع به مقدار آب مربوط نمی‌شود، بلکه مدیریت سیاست‌گذاران، برنامه ریزان، استفاده نادرست بهره‌برداران و بخشی نگری بحران آب را ایجاد می‌کند.
دکتر عباسعلی قزل سوفلو استادیار آزاد اسلامی مشهد و رئیس پژوهشکده محیط‌های خشک در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن بیان مطلب فوق افزود: باید به سمت مدیریت یکپارچه‌ی منابع آب برویم و با مدیریت یکپارچه منابع آب از بخشی نگری عبور و با جامع‌نگری در مدیریت آب، ضمن توجه به مسائل اقتصادی، زیست‌محیطی، فنی و اجتماعی، درعین‌حال تضمین پایداری منابع آب برای نسل‌های آتی نیز موردتوجه قرار می‌گیرد که این مهم تاکنون در کشور ما موردتوجه قرار نگرفته است.
وی در ادامه تأکید کرد: کشور ما تقریباً یک‌سوم میانگین جهانی از منابع آب تجدیدشونده برخوردار است. این نیز برای بخش‌های مختلف کشور متفاوت است. در دشت و شهر مشهد که تمرکز جمعیت داریم برخورداری از منابع آب‌های تجدیدشونده حتی به زیر ۴۰۰ مترمکعب برای هر نفر در هرسال می‌رسد که با مقایسه آن با معدل کشوری که حول‌وحوش ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ مترمکعب و متوسط جهانی که ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ مترمکعب است می‌توانیم به این مهم برسیم که ما با کم‌آبی شدید و یا به عبارتی کم‌آبی مطلق مواجه هستیم.
وی افزود: نکته بسیار مهم دیگر در خصوص این بحران میزان استفاده از منابع آب تجدیدشونده نسبت به موجودی آن است که این به‌طور متوسط در کشور ۸۵ درصد است و در بعضی از مناطق کشور و ازجمله دشت مشهد از ۱۰۰ درصد هم عبور می‌کند این بدان معنی است که ما منابع استراتژیک آب‌های زیرزمینی را بیش از ظرفیت جایگزینی آن استفاده می‌کنیم و درنتیجه هرساله با افت و کاهش منابع مواج‌هایم که این بسیار خطرناک است درحالی‌که شاخص جهانی آن حداکثر ۴۰ درصد است.
رئیس پژوهشکده محیط‌های خشک در پاسخ سؤال ما پیرامون راهکار مقابله با این بحران گفت: یکی از مهم‌ترین راهکارها توجه به علم و دانش است. ما باید به علم و دانش و محیط‌های دانشگاهی و پژوهشی اعتماد کنیم. ما می‌توانیم یک سرفصل اصلی و یک کلیدواژه یعنی مدیریت بر مبنای انطباق اقلیم را برای حل این معضل مدنظر قرار دهیم.
وی بابیان این‌که شرایط کم‌آبی با رشد جمعیت، تغییر اقلیم و تنش‌های اجتماعی تشدید می‌شود، افزود: مدیریت بر مبنای انطباق اقلیم یعنی این‌که ما توسعه‌ی کشور، توسعه کشاورزی، صنعت، توسعه کلان‌شهرها را بر مبنای واقعیت‌های اقلیمی بچینیم. مدیریت مصرف آب یعنی این‌که ما به سمت گونه‌هایی از کشاورزی برویم که به تنش‌های شوری و خشکی مقاومند.

برچسب ها : - - -