دوشنبه ۱۹ آذر ,۱۳۹۷
۰۹:۵۲

یادداشت / مشهد شهر جهانی گوهرسنگ‌ها فرصتی کم نظیر برای تولید، اشتغال و صادرات

[۲ شهریور, ۱۳۹۶]

یادداشت

دکتر محمدرحیم رهنما
مـدیرکل میـراث فرهـنگی
صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی

مشهد شهر جهانی گوهرسنگ‌ها فرصتی کم نظیر برای تولید، اشتغال و صادرات

ما به نظر یا به هنر خاک را کیمیا کنیم، هر دو از ویژگی‌های منحصربه‌فرد هوش خلاق و نوآور ایرانیان در طول تاریخ چندین هزارساله در بهره‌گیری از کانی‌های مختلف موجود در خاک بوده است؛ ایرانیان با توانایی فکری، ذوق و مهارت‌های تکنیکی خالق اشیاء مختلف اعم از سنگ، فلز و محیط ساخته‌شده ازجمله بنا و درنهایت شهر به‌عنوان مظهر تمدن بوده اند. سنگ و استفاده از آن به‌عنوان اولین ابزار شکار برای دوام و بقاء تا کاربرد آن به‌عنوان گوهر قیمتی و گران‌بها نمایانگر تحول تکامل تاریخ بشری است. اهمیت آن به حدی است که از آن به دوره سنگی و نوسنگی در تاریخ یادشده است؛ بنابراین سنگ‌ها و کاربرد آن‌ها در طول تاریخ تا عصر حاضر نقشی اساسی در زندگی بشر ایفا نموده‌اند. تکامل تکنولوژیکی نحوه استفاده از سنگ‌ها را تغییر داده و تنوع بخشیده و به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی اقتصادی و اجتماعی بشر تبدیل کرده است و کاربردهای مختلفی در مسائل درمانی، مذهبی، زیبایی، آیینی، معماری و غیره یافته است. با تکامل تاریخی و پیشرفت تکنولوژی طبقه‌بندی‌هایی در نوع کانی‌ها و سنگ‌ها صورت گرفته و از مهم‌ترین آن‌ها در عصر حاضر گوهرسنگ‌ها هستند که جوامع مختلف، مراکز تحقیقاتی، عرضه و تقاضا شبکه گسترده‌ای از زنجیره تولید، توزیع و مصرف را به وجود آورده و به یکی از پرسودترین، اشتغال آفرین ترین بخش‌های اقتصادی تبدیل‌شده است به‌طوری‌که گردش نقدینگی سنگ‌های قیمتی در جهان سالانه حدود ۷۰۰ میلیارد دلار است. بر این اساس در سطح بین‌المللی سازمان‌های جهانی ازجمله سازمان یونسکو و انجمن توسعه و ترویج صنایع‌دستی ASEAN نشان مرغوبیت صنایع‌دستی پایه‌گذاری نموده‌اند؛ که بر اساس معیارهایی مانند مرغوبیت، اصالت و نوآوری، قابلیت بازاریابی، سازگاری با محیط‌زیست و مسئولیت اجتماعی نشانی به نام مرغوبیت اعطا می‌نمایند، به‌طوری‌که هنرمندان شهر مشهد در سال ۱۳۹۲ موفق به دریافت هفت نشان شده‌اند که سه عدد از آن‌ها به رشته‌های سنتی و گوهرسنگ‌ها تعلق‌گرفته است.
با توجه به مقدمه فوق اهمیت مشهد به‌عنوان “شهر جهانی صنایع گوهرسنگ‌ها ” وقتی درک می‌شود که این شهر با قدمت دیرینه در مسیر تجاری جاده ابریشم و فعالیت تجاری گوهرسنگ‌ها، حضور بیش از ۹۰ درصد واحدهای تراش گوهرسنگ‌ها در مشهد وجود بیش از ۱۵ نوع از گوهرسنگ‌ها در معادن خراسان رضوی، اشتغال بیش از ۱۶۰۰۰ نفر در حوزه گوهرسنگ‌ها و فعالیت‌های مرتبط و صادرات بالغ‌بر ۱۲۰۰ میلیارد ریال گوهرسنگ‌ها در مشهد مشخص می‌شود. این ویژگی‌ها باعث شد که برپایه مصوبه شورای جهانی صنایع‌دستی کلیه شهرهای کشور به‌طور مستقل می‌توانند با توجه به وجود یک‌رشته صنایع‌دستی که در سطح ملی و جهانی شهرت قابل قبولی داشته باشد نامزد دریافت عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی شوند. اعتبار شهر جهانی به مدت ۴ سال بوده و پس از طی مدت ۴ سال و به‌شرط رعایت ایجاد تمامی استانداردها و ایجاد ویژگی‌های مندرج در این دستورالعمل این عنوان قابل تمدید خواهد بود.
کسب عنوان” شهر جهانی گوهرسنگ‌های قیمتی “، که برند بی‌نظیری است و شایسته تخصص حرفه‌ای هزارساله مشهد الرضا (ع) است، فرصت مناسبی را فراهم آورده تا تمام دستگاه‌های دولتی، تشکل‌های حرفه‌ای بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی با تلاش بی‌نظیر و هماهنگی لازم بتوانند در سطح بین‌المللی در عصر جهانی‌شدن، نقش‌آفرینی نمایند. امیدواریم این فرصت گرانبها منشاء تولید ثروت و دارایی نه‌تنها برای شهر بلکه برای ارتقاء جایگاه کشور اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی باشند.

برچسب ها : - -