دوشنبه ۱۹ آذر ,۱۳۹۷
۱۰:۵۵

با افتتاح دفتر غرب آسیا در تهران ارتباط جهانی هنرمندان را با جامعه جهانی برقرارمی کنیم

[۲ شهریور, ۱۳۹۶]

دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران:

با افتتاح دفتر غرب آسیا در تهران
ارتباط جهانی هنرمندان را با جامعه جهانی برقرارمی کنیم

بررسی ظرفیت‌های شهر مشهد و مطابقت آن با شاخص‌های جهانی پس از تصمیماتی که در اجلاس مشترک با کشورهای عضو شورای جهانی صورت گرفت و تصمیم بر انتخاب و ثبت شهر جهانی صنایع دستی شد و خوشبختانه شهر مشهد ازنظر تعداد کارگاه‌های فعال با موضوع و فعالیت مرتبط با سنگ‌های قیمتی، مباحث مرتبط با آموزش، ثبت معنوی بسیاری از فعالیت‌های مرتبط با سنگ و گوهر در مشهد و حجم قابل‌توجه تولید این فضا را ایجاد کرد که با کمک مسئولان محترم استان بتوان این شهر را در سال ۲۰۱۶ به‌عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی و گوهر ثبت کنیم.
دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن بیان مطلب فوق در پاسخ به سؤال برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای استفاده از این فرصت طلایی گفت: با توجه به اینکه خوشبختانه در برنامه ششم توسعه به گسترش شهرهای جهانی صنایع دستی با حمایت و توجه دستگاه‌های اجرایی مستقر در استان تأکید ویژه‌ای شده، بنابراین مرحله ثبت درواقع اولین مرحله است و نیاز به حفظ این جایگاه جهانی داریم که طبیعتاً با گسترش و توسعه این قابلیت‌ها می‌توان این شرایط را بیشتر با همکاری و تمرکز بر فعالیت‌های هنرمندان استان‌ها و ایجاد و تقویت تشکل‌های مرتبط باعث توسعه این بخش در شهر مشهد باشیم.

چگونه می‌توانیم در حوزه برندسازی سنگ‌های قیمتی از این فرصت‌های جهانی استفاده نماییم؟
ما برای برند سازی نیاز به حفظ حقوق هنرمندان داریم در بخش های مختلف برای اینکه شهر مشهد در بخش سنگ و گوهر نه‌تنها در ایران بلکه در سطح بین‌الملل برند شود، ثبت نشانه‌های جغرافیایی متناسب با منطقه جغرافیایی هر منطقه با تمرکز بر تشکل‌های فعال و تقویت آن‌ها، ثبت ابتکارات و خلاقیت هنرمندان، مستند نگاری و ثبت دانش سنتی هنرمندان همه و همه می‌توانند دربرند سازی مؤثر باشند.

آیا همکاری‌های فنی بین ایران و موسسه‌های خارجی جهان وجود دارد و چگونه ظرفیت‌سازی در کشور صورت می‌گیرد؟
انشاالله بعد از افتتاح دفتر غرب آسیا از سوی شورای منطقه آسیا و اقیانوسیه در تهران بتوانیم ارتباط بین‌المللی هنرمندان را با جامعه جهانی بیشتر کنیم و با افتتاح این دفتر قطعا یک مرکز اطلاع‌رسانی خوب در این حوزه خواهیم داشت این وظیفه بیشتر در بخش‌های ثبت شهرهای ملی، جهانی، برگزاری و مشارکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی برای تقویت حوزه فن‌آوری و تقویت بازارهای موجود، ایجاد بازارچه‌های تخصصی متمرکز اجرایی برای توسعه و ظرفیت‌سازی برای مشهد مشهود خواهد بود.

نقش آموزش در افزایش مهارت‌های این حوزه تا چه اندازه اهمیت دارد و چگونه اجرایی می‌شود؟
قطعا ما نیاز به زیرساخت‌های قوی در این حوزه خواهیم داشت ما باید برای افراد موجود و هم برای افرادی که می‌خواهند به این رشته بپیوندند، دوره‌های آموزشی مرتبط برگزار کنیم که درواقع یک حرکت زیرساختی تلقی می‌شود. بحث برقراری ارتباط با کشورهای موفق و بهره‌گیری از دانش و فنّاوری جدید و بروز نیز در این راستا خیلی مهم است.
انشاالله با کمک شورای جهانی صنایع دستی بتوانیم روی این فعالیت که منجر به تربیت نیروهای انسانی کارآمد خواهدشد از توان کشورهایی مثل تایلند و چین استفاده کنیم.
حمایت‌های دولتی در این بخش برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان چگونه است؟
از طریق ایجاد و معرفی برای بهره‌برداری از تسهیلات کم‌بهره، کمک‌های اعتباری برای تجهیز کارگاه‌های صنایع دستی، برای ایجاد مراکز فروش دائمی و موقت در این رشته‌ها خیلی می‌تواند مؤثر باشد و حمایت‌های مادی و معنوی طبیعتاً بهتر است در قالب تشکل‌ها اعطاء شود تا بحث کنترل و نظارت را برای مجموعه صنایع دستی تسهیل کند.

چه توصیه‌ای به دست‌اندرکاران این رویداد جهانی در مشهد دارید؟
در شهر مشهد به‌عنوان یک شهر زیارتی ظرفیت‌های بسیار بالایی در این حوزه داریم بنابراین با توجه به جایگاه جهانی این شهر باید همه دست‌اندرکاران چه داخل استان‌ها و چه دستگاه‌های دولتی خارج از استان و چه نهادهای مردمی و غیردولتی تلاش برای توسعه این صنعت و حفظ جایگاه این شهر را جدی‌تر از همیشه بدانیم و اعتقادمان را بر این بگذاریم که با توسعه شهر، توسعه تک‌تک افراد را هم خواهیم داشت.

برچسب ها : - - -