دوشنبه ۱۹ آذر ,۱۳۹۷
۰۹:۵۲

جیپــور شهر جهـانی گوهرسنگ‌ها در سال ۲۰۱۵

[۲ شهریور, ۱۳۹۶]

ترجمه: مهندس زهرا پزشکی
GIA (Gemological Institute of America Inc.) : منبع

از مراکز تولید سنگ‌های قیمتی جهان می‌توان چین، تایلند، سریلانکا و هند را نام برد. شورای جهانی صنایع‌دستی طی بازدیدی که در اواخر آوریل و اوایل ماه می سال ۲۰۱۵ از این مراکز داشت به این نتیجه رسید که شهر جیپور واقع در هند را به‌عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها انتخاب نماید. شورای جهانی صنایع‌دستی در بازدیدی ۱۰ روزه از تمام کارخانه‌ها، تجار و خرده‌فروشی‌هایی که در زمینه سنگ‌های قیمتی در این شهر به کار و فعالیت مشغول بودند دیدن نمود. همین‌طور این شورا مصاحبه‌های متعددی با مالکین، مدیران و کارکنانی که به تولید سنگ‌های قیمتی مشغول بودند، انجام داد. در ادامه به برخی دلایلی که سبب شده است این شهر به‌عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها برگزیده شود آمده است:

هند و جیپور
هند جزو مستعمره‌های انگلستان بود که در سال ۱۹۴۷ به استقلال دست‌یافت، ازاین‌رو تاریخچه‌ی این کشور، تاریخچه‌ی نسبتاً جدیدی است. هند پس از دست‌یابی به استقلال خود شروع به اصلاحات اقتصادی، تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی نمود. ۷۲ درصد از جمعیت هند، هندوآریایی و ۲۵ درصد آن دراویدی، مغولی و … هستند. زبان این کشور هندی است ولی ۱۴ زبان رسمی دیگر و بیش از ۱۰۰۰ زبان رایج نیز در این کشور وجود دارند و این در حالی است که انگلیسی هنوز زبان رسمی در این کشور به شمار می‌رود و دانستن آن برای تجارت بین‌المللی خیلی مهم است. از ۸۰ درصد جمعیت هند ۱۴٫۲ درصد آن را مسلمانان و بقیه را مسیحیان، سیک ها و گروه‌های دیگر تشکیل می‌دهند. شهرستان جیپور مرکز استان راجستان در شمال غربی هند است. استان راجستان به دلیل داشتن مسیر تجاری از چین به اروپا به مدتی طولانی منطقه‌ی استراتژیک اقتصادی هند بوده است. این شهرستان در سال ۱۷۲۷ توسط مهاراجه ساو می جی سینگ تأسیس شد. جیپور به خاطر برخورداری از معماری هندی اولین شهر مدرن هند به شمار می‌رود. همین‌طور دسترسی به دره‌ی آبی از دیگر مزیت‌های این شهر به شمار می‌رود. این شهرستان به ۹ بلوک، دو بلوک برای ساختمان‌های دولتی و کاخ‌ها و هفت بلوک برای عموم مردم تقسیم‌شده است.

صنعت سنگ‌های قیمتی جیپور
وقتی جیپور به شهری برای هنرمندان و صنعتگران ماهر سنگ‌های قیمتی مبدل شد، این هنرمندان و صنعتگران با حمایت مهاراجه‌ها به کار و فعالیت درزمینه‌ی جواهرات و سنگ‌های قیمتی مشغول گردیدند. بازار جوهری یکی از قدیمی‌ترین بازارهای این شهرستان است که توسط جی سینگ دوم راه‌اندازی شد و درواقع شروع تجارت سنگ‌های قیمتی جیپور از این بازار است. این بازار هنوز محل بسیاری از کارگاه‌های کوچک و مراکز بزرگ تجاری سنگ‌های قیمتی هند به شمار می‌رود. شهر جیپور با داشتن کارآفرینان امروزی در ساخت جواهرات مدرن مرکزی پیشرو برای برش سنگ‌های قیمتی و تجاری به‌حساب می‌آید. انجمن صادرکنندگان جواهرات و سنگ‌های قیمتی در سال ۱۹۶۶ توسط وزارت بازرگانی در جیپور تأسیس شد. این انجمن پس از تأسیس از طرف ۶۰۰۰ صادرکننده شروع به ترویج این صنعت در هند کرد. در طول اولین سال پس از تأسیس این انجمن، صادرات سنگ‌های قیمتی و جواهرات هند به ۲۸ میلیون دلار رسید. تا سال ۲۰۱۴، رقم صادرات سنگ‌های قیمتی و جواهرات هند به ۳۵ میلیارد دلار افزایش یافت. این رشد به خاطر صادرات الماس وطلاو جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی بود. برخی صاحب‌نظران بر این باورند که حدود ۱۵۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ شغل در جیپور درزمینه‌ی برش سنگ‌های قیمتی مشغول به کارند. با افتتاح گلد سوک در جیپور در سال ۲۰۱۲، ۹۵ نمایشگاه و ۱۵۰ دفتر درزمینه‌ی فروش جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی شروع به کار کردند. با افتتاح گلد سوک، حدود ۳۰۰۰۰ بازدیدکننده هرساله از نمایشگاه‌ها و دفاتر فروش دیدن می‌کنند به همین خاطر میزان صادرات جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی جیپور از آوریل سال ۲۰۱۴ تا ماه مارس ۲۰۱۵ به بیش از ۵۷۴ میلیون دلار رسید که بیشترین صادرات بالغ‌بر ۲۶۴ میلیون دلار به صادرات سنگ‌های قیمتی اختصاص داشته است (جدول ۱).
شهر جیپور برتری خود را در برش سنگ‌های مختلف رنگی به‌ویژه زمرد در کنار کشورهایی مثل تایلند و سریلانکا به اثبات رسانده است. طی مهروموم‌های ۱۹۸۰ جیپور مرکز عمده‌ی برش تانزانیت بود. در دسامبر سال ۲۰۱۰ محدودیت‌های صادراتی تانزانیت توسط دولت تانزانیا سبب شد که روال برش این سنگ در جیپور تغییر یابد. در بازدیدی که شورای جهانی صنایع‌دستی از سه کارخانه‌ی برش زمرد این شهر داشت، زمرد و تانزانیت را دو تا از مهم‌ترین سنگ‌های تجاری صنعت گوهرسنگ‌ها و جواهرآلات قیمتی جیپور اعلام کرد. لازم به ذکر است که خریداران عمده‌ی سنگ‌های قیمتی جیپور ایالات‌متحده، اروپا و ژاپن هستند. همین‌طور این شهر دارای دو منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی برای صادرات جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی است که در جدول ۲ جزئیات این مناطق ویژه آمده است:
نتیجه‌گیری
در حال حاضر اختلافات بین منابع، تولیدکنندگان، تجار، خرده‌فروشان و مصرف‌کنندگان صنعت سنگ‌های قیمتی و جواهرآلات به‌طور فزاینده‌ای کاهش‌یافته است. هر مرکز ویژه‌ای از ویژگی‌های خاص خود برخوردار است که خوشبختانه این ویژگی‌های خاص (مانند کیفیت و دقت برش) در جیپور بیشتر از کشورهایی مثل چین و تایلند به چشم می‌خورد. در سال ۲۰۱۵ شهر جیپور به بزرگ‌ترین کلبه‌ی صنعتی برای صنعتگران و سازندگانطلاو جواهر مبدل شد و یکی از موفق‌ترین شهرها برای تجارت گوهرسنگ‌ها و جواهرآلات به شمار می‌رفت.

برچسب ها : -