چهارشنبه 27 تیر ,1397
10:49

جیپــور شهر جهـانی گوهرسنگ‌ها در سال 2015

[24 آگوست, 2017]

ترجمه: مهندس زهرا پزشکی
GIA (Gemological Institute of America Inc.) : منبع

از مراکز تولید سنگ‌های قیمتی جهان می‌توان چین، تایلند، سریلانکا و هند را نام برد. شورای جهانی صنایع‌دستی طی بازدیدی که در اواخر آوریل و اوایل ماه می سال 2015 از این مراکز داشت به این نتیجه رسید که شهر جیپور واقع در هند را به‌عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها انتخاب نماید. شورای جهانی صنایع‌دستی در بازدیدی 10 روزه از تمام کارخانه‌ها، تجار و خرده‌فروشی‌هایی که در زمینه سنگ‌های قیمتی در این شهر به کار و فعالیت مشغول بودند دیدن نمود. همین‌طور این شورا مصاحبه‌های متعددی با مالکین، مدیران و کارکنانی که به تولید سنگ‌های قیمتی مشغول بودند، انجام داد. در ادامه به برخی دلایلی که سبب شده است این شهر به‌عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها برگزیده شود آمده است:

هند و جیپور
هند جزو مستعمره‌های انگلستان بود که در سال 1947 به استقلال دست‌یافت، ازاین‌رو تاریخچه‌ی این کشور، تاریخچه‌ی نسبتاً جدیدی است. هند پس از دست‌یابی به استقلال خود شروع به اصلاحات اقتصادی، تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی نمود. 72 درصد از جمعیت هند، هندوآریایی و 25 درصد آن دراویدی، مغولی و … هستند. زبان این کشور هندی است ولی 14 زبان رسمی دیگر و بیش از 1000 زبان رایج نیز در این کشور وجود دارند و این در حالی است که انگلیسی هنوز زبان رسمی در این کشور به شمار می‌رود و دانستن آن برای تجارت بین‌المللی خیلی مهم است. از 80 درصد جمعیت هند 14.2 درصد آن را مسلمانان و بقیه را مسیحیان، سیک ها و گروه‌های دیگر تشکیل می‌دهند. شهرستان جیپور مرکز استان راجستان در شمال غربی هند است. استان راجستان به دلیل داشتن مسیر تجاری از چین به اروپا به مدتی طولانی منطقه‌ی استراتژیک اقتصادی هند بوده است. این شهرستان در سال 1727 توسط مهاراجه ساو می جی سینگ تأسیس شد. جیپور به خاطر برخورداری از معماری هندی اولین شهر مدرن هند به شمار می‌رود. همین‌طور دسترسی به دره‌ی آبی از دیگر مزیت‌های این شهر به شمار می‌رود. این شهرستان به 9 بلوک، دو بلوک برای ساختمان‌های دولتی و کاخ‌ها و هفت بلوک برای عموم مردم تقسیم‌شده است.

صنعت سنگ‌های قیمتی جیپور
وقتی جیپور به شهری برای هنرمندان و صنعتگران ماهر سنگ‌های قیمتی مبدل شد، این هنرمندان و صنعتگران با حمایت مهاراجه‌ها به کار و فعالیت درزمینه‌ی جواهرات و سنگ‌های قیمتی مشغول گردیدند. بازار جوهری یکی از قدیمی‌ترین بازارهای این شهرستان است که توسط جی سینگ دوم راه‌اندازی شد و درواقع شروع تجارت سنگ‌های قیمتی جیپور از این بازار است. این بازار هنوز محل بسیاری از کارگاه‌های کوچک و مراکز بزرگ تجاری سنگ‌های قیمتی هند به شمار می‌رود. شهر جیپور با داشتن کارآفرینان امروزی در ساخت جواهرات مدرن مرکزی پیشرو برای برش سنگ‌های قیمتی و تجاری به‌حساب می‌آید. انجمن صادرکنندگان جواهرات و سنگ‌های قیمتی در سال 1966 توسط وزارت بازرگانی در جیپور تأسیس شد. این انجمن پس از تأسیس از طرف 6000 صادرکننده شروع به ترویج این صنعت در هند کرد. در طول اولین سال پس از تأسیس این انجمن، صادرات سنگ‌های قیمتی و جواهرات هند به 28 میلیون دلار رسید. تا سال 2014، رقم صادرات سنگ‌های قیمتی و جواهرات هند به 35 میلیارد دلار افزایش یافت. این رشد به خاطر صادرات الماس وطلاو جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی بود. برخی صاحب‌نظران بر این باورند که حدود 150000 تا 300000 شغل در جیپور درزمینه‌ی برش سنگ‌های قیمتی مشغول به کارند. با افتتاح گلد سوک در جیپور در سال 2012، 95 نمایشگاه و 150 دفتر درزمینه‌ی فروش جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی شروع به کار کردند. با افتتاح گلد سوک، حدود 30000 بازدیدکننده هرساله از نمایشگاه‌ها و دفاتر فروش دیدن می‌کنند به همین خاطر میزان صادرات جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی جیپور از آوریل سال 2014 تا ماه مارس 2015 به بیش از 574 میلیون دلار رسید که بیشترین صادرات بالغ‌بر 264 میلیون دلار به صادرات سنگ‌های قیمتی اختصاص داشته است (جدول 1).
شهر جیپور برتری خود را در برش سنگ‌های مختلف رنگی به‌ویژه زمرد در کنار کشورهایی مثل تایلند و سریلانکا به اثبات رسانده است. طی مهروموم‌های 1980 جیپور مرکز عمده‌ی برش تانزانیت بود. در دسامبر سال 2010 محدودیت‌های صادراتی تانزانیت توسط دولت تانزانیا سبب شد که روال برش این سنگ در جیپور تغییر یابد. در بازدیدی که شورای جهانی صنایع‌دستی از سه کارخانه‌ی برش زمرد این شهر داشت، زمرد و تانزانیت را دو تا از مهم‌ترین سنگ‌های تجاری صنعت گوهرسنگ‌ها و جواهرآلات قیمتی جیپور اعلام کرد. لازم به ذکر است که خریداران عمده‌ی سنگ‌های قیمتی جیپور ایالات‌متحده، اروپا و ژاپن هستند. همین‌طور این شهر دارای دو منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی برای صادرات جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی است که در جدول 2 جزئیات این مناطق ویژه آمده است:
نتیجه‌گیری
در حال حاضر اختلافات بین منابع، تولیدکنندگان، تجار، خرده‌فروشان و مصرف‌کنندگان صنعت سنگ‌های قیمتی و جواهرآلات به‌طور فزاینده‌ای کاهش‌یافته است. هر مرکز ویژه‌ای از ویژگی‌های خاص خود برخوردار است که خوشبختانه این ویژگی‌های خاص (مانند کیفیت و دقت برش) در جیپور بیشتر از کشورهایی مثل چین و تایلند به چشم می‌خورد. در سال 2015 شهر جیپور به بزرگ‌ترین کلبه‌ی صنعتی برای صنعتگران و سازندگانطلاو جواهر مبدل شد و یکی از موفق‌ترین شهرها برای تجارت گوهرسنگ‌ها و جواهرآلات به شمار می‌رفت.

برچسب ها : -