دوشنبه ۱۹ آذر ,۱۳۹۷
۱۰:۲۶

اشتغالزایی چشمگیر با حمایت و توسعه بازار گوهرسنگ ها

[۲ شهریور, ۱۳۹۶]

مهندس محمدجواد پیش بین رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ های قیمتی ایران:

اشتغالزایی چشمگیر با حمایت و توسعه بازار گوهرسنگ ها

توسعه صنعت جواهرات و گوهرسنگ ها در کشور امروز بیش از گذشته نیازمند ورود افراد آموزش دیده، دانش و تکنولوژی است؛ این صنعت می تواند بر پایه دانش و با توجه ویژه به آموزش نیروهای شاغل در آن به جایگاهی برسد که به توان به عنوان یک مزیت نسبی در کشور از آن یاد کرد. در این رابطه، واحدهای متعددی در بخش خصوصی تلاش داشته و دارند تا این صنعت را به جایگاه شایسته خود از نظر اقتصادی و بر پایه دانش برسانند. در همین راستا با مهندس محمد جواد پیش بین، رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ های قیمتی ایران با بیش از ۲۰ سال سابقه فعالیت های علمی، آموزشی و مدیریتی در زمینه گوهرسنگ ها به گفت و گو نشستیم که در پی می آید.

وی ابتدا پیرامون دلایل تاسیس این کانون در مشهد گفت: بازار مشهد از قدیم الایام بار انداز سنگ های قیمتی و گوهرسنگ ها بوده و ۸۵ درصد واحدهای تراش گوهرسنگ ها در این شهر مستقر هستند همچنین حدود ۵/۲۸ درصد طلای کشور در مشهد مصرف می شود، از این رو پیشنهاد تاسیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ های قیمتی ایران با مرکزیت استان خراسان رضوی و شهر مشهد و البته با رسالت ملی و فراستانی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه و با نگاه مثبت و توجه ویژه این معاونت مواجه شد.
پیش بین در ادامه افزود: با توجه به اهمیت و مزیت های نسبی بخش جواهرات و سنگ های قیمتی از جمله، ایجاد ارزش افزوده بالا، ارزآوری زیاد، ایجاد فرصت های شغلی فراوان حتی در حد مشاغل خانگی ، عدم وابستگی به امکانات زیربنایی مانند انرژی، آب، حمل و نقل و … و ارزش افزوده ۳۰۰ تا ۷۰۰ درصدی بعد از فراوری باعث شد که اساسنامه کانون در سال ۹۴ مصوب و این کانون آغاز به کار نماید.
وی با بیان این که کانون در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با مشارکت بخش خصوصی و اعضای فعال از جمله اتحادیه سنگ های قیمتی تشکیل شده است ،خاطر نشان ساخت: این کانون سعی دارد تا حلقه های مفقوده دانش و خلاهایی که در این زمینه وجود دارد را بر طرف و بازاری مناسب را برای آن به وجود آورد. این حلقه مفقوده را می توانیم در حوزه کسب و کار و با بهره گیری از دانش و فناوری به ایجاد نماییم تا ضمن توسعه کمی و کیفی تا بازارسازی آن بر پایه دانش باشد. در این صورت می توان شاهد رونق اقتصادی این بخش از اقتصاد کشور به واسطه یک فناوری پیشرفته بود.
رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ های قیمتی ایران پیرامون تشکیل نمایندگی کانون جواهرات و سنگ های قیمتی در سایر استان ها نیز گفت: در حال حاضر اولین نمایندگی کانون را در بیرجند برای خدمات دهی به استان های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تاسیس کرده ایم و همچنین به دنبال ایجاد نمایندگی در استان های دارای ظرفیت و پتانسیل در حوزه جواهرات و سنگ های قیمتی با هماهنگی ارگان های دست اندرکار ملی و منطقه ای بدون موازی کاری و به نحو مطلوب هستیم.
پیش بین درباره اشتغالزایی این حوزه گفت: بر طبق مطالعات موسسه گوهرشناسی آمریکا (GIA) از ابتدای شناسایی یک سنگ در معدن ، استخراج، تراش و فرآوری و تبدیل آن به نگین، فروش و … نزدیک به ۲۰۰ حرفه مختلف نیاز است ، در هیچ صنعتی با چنین وسعتی ایجاد فرصت شغلی را نداریم. بنابراین اگر صنعت ساخت پایه را در برگیرنده ۸۰ حرفه است را به این صنعت اضافه کنیم در مجموعه ۲۸۰ حرفه برای تبدیل سنگ به جواهر وجود دارد.
وی با بیان این که فرصت شغلی این صنعت می تواند یک مزیت نسبی برای کشور باشد افزود: نرخ سرانه سرمایه گذاری برای تراش یک سنگ برای هر نفر بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان است در صورتیکه در صنایع دیگر حداقل ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان سرانه سرمایه گذاری لازم است و همچنین با توجه به سایر مزایای این صنعت که قبلا ذکر شده است این صنعت از مزیت اقتصاد و اشتغالزایی بالایی برخوردار است.
پیش بین در پاسخ سوال ما پیرامون افراد شاغل در زمینه گوهرسنگ ها در استان خاطر نشان ساخت: براساس آمار ما، در مشهد حدود ۳۰۶۵ واحد اعم از تراش سنگ های قیمتی، تولید و فروش در حوزه جواهرات و سنگ های قیمتی فعال می باشند که تمامی این واحدها در قالب خوشه صنعتی جواهرات مشهد نیز ساماندهی شده اند.
وی در ادامه با بیان این که ارزش سالانه تولیدات و فروش گوهرسنگ ها و جواهرات در بازار مشهد ۷۶ هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال می باشد افزود: در حال حاضر ۱۶۲۰۰ نفر به اشتغال در این حوزه مشغول هستند که تعدادی از واحدها به دلایل مشکلات اقتصادی تعطیل و تعدادی دیگر نیز به این صنعت ورود پیدا کرده اند به گونه ای که ما در حدود ۱۰ درصد افزایش اشتغال را در این صنعت داشته ایم و همچنین در وضعیت موجود سالانه در خوشه صنعتی جواهرات مشهد حدود ۹ هزار کیلوگرم نگین عقیق و حدود ۴۵۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلوگرم نگین فیروزه تولید می شود و سایر سنگ های موجود در بازار مشهد منشاء خارجی دارند و وارد می شوند.
عامل توسعه خوشه صنعتی جواهرات مشهد پیرامون فعالیت های این خوشه نیز گفت: بررسی های علمی در خوشه صنعتی جواهرات مشهد با دو نقطه ضعف اساسی یعنی طراحی و کیفیت تولیدات مواجهیم که برای رفع آن استراتژی و چشم انداز خوشه را بر مبنای این دو عامل منطبق کردیم و با توجه به نبود متخصص طراحی در این صنعت و همچنین در بحث کیفیت با وجود فقدان اساتید ماهر با وجود افراد بسیار با تجربه و همچنین عدم وجود ماشین آلات و تکنولوژی روز، با کمک مؤثر شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دوره های متعدد آموزشی را در هر دو حوزه برگزار کردیم و در حال حاضر استان با حدود ۷۰۰ نفر آموزش دیده با هیچ کجای کشور قابل مقایسه نیست و همچنین در سال های اخیر افراد آکادمیک هم جذب این صنعت شده اند که این نوید دهنده آینده خوبی برای این صنعت می باشد.
وی در ادامه افزود: همچنین در زمینه کیفیت تولیدات با ایجاد نمایشگاه های مختلف با مشارکت ماشین سازی و همچنین بازید جواهرسازان از نمایشگاه های داخلی و خارجی در قالب خوشه جواهرات و با حمایت شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی، تولید کنندگان و جواهرسازان با ماشین آلات جدید آشنا شده اند به طوری که در طی چهارسال گذشته حدود ۱۵ میلیارد تومان ماشین آلات تولید پیشرفته به خوشه جواهرات مشهد وارد شده است.
پیش بین در ادامه با بیان این که ۳۹ نوع سنگ قیمتی و نیمه قیمتی در کشور شناسایی شده که حداقل ۲۰ نوع از این تعداد در خراسان وجود دارد، افزود: شناسایی اکثریت این تعداد سنگ در کشور در حد اندیس یابی و تایید وجود آن پیش رفته و هنوز نیاز به اقدامات اکتشافی و ارائه آن برای سرمایه گذاری و سرمایه گذاران است. در استان نیز متاسفانه اقدام خاصی برای اکتشاف جز چند معدن عقیق و فیروزه که آن هم مربوط به ۵ هزار سال قبل است صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: از جمله سنگ های ارزشمند خراسان رضوی می توان به آکوامارین ، عقیق، انواع کوارتز، ژاسپر، فیروزه، گارنت و زئولیت اشاره کرد که متاسفانه علیرغم ا توجه به انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها باز هم هیچ برنامه ای روی پتانسیل های معدنی از سوی سیستم دولتی ارائه نشده است و اگر بخش خصوصی هم بخواهد در این حوزه فعالیت کند ،درگیر بوروکراسی های پیچیده اداری شده و چه بسا از ادامه فعالیت منصرف می شود. وی تاکید کرد:چند معدن عقیق هم که وجود دارد متاسفانه بیشتر آن با معارضان محلی مواجه اند که به طور سیستماتیک و اصولی استخراج نمی شوند و تا جایی که من می دانم بیشتر این معادن تعطیل شده اند و باید کارگروهی تحت عنوان کارگروه فعال سازی معادن گوهرسنگ ها تشکیل شود تا مشکلات این بخش را بررسی و با نگاه ویژه و اقدامات انگیزشی ضمن حل مشکلات، زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی را در این معادن فراهم سازد.
رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرت و سنگ های قیمتی در ایران با بیان این که گردش نقدینگی سنگ های قیمتی در جهان ۷۰۰ میلیارد دلار است و ۲۸۰ میلیارد دلار نیز گردش مالی طلایی است که در گوهرسنگ ها به عنوان پایه استفاده می شود یعنی در مجموع رقمی نزدیک به هزار میلیارد دلار در سال در این صنعت گردش نقدینگی وجود دارد که سهم کشورمان ناچیز و کمتر از یک صدم درصد است افزود: این نکته واقعا باید تمامی مسئولین و برنامه ریزان کشور را به فکر وادارد و باید اقداماتی انجام دهیم تا این مزیت نسبی کشور را بتوانیم به عرضه ظهور برسانیم.
وی در ادامه افزود: ما امروز شاهد هستیم کشورهای زیادی در این حوزه صنعتی پیشرفت های فراوانی داشتند . در کشور تایلند اگر سنگ را از اقتصاد کشور جدا کنیم همانند این است که نفت را از اقتصاد ایران بیرون بکشیم و در کشورهای اروپایی نیز تولید و فراوری سنگ ها جایگاه ویژه ای در اقتصاد این کشورها دارد واین ممکن نشده است مگر توجه به آموزش، نوآوری، طراحی و حمایت از هنرمندان و صنعت گران این حوزه و مطالعه دقیق بازار.
پیش بین در انتها مدعی شد از وقتی که مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها انتخاب شده نشانی از این عنوان در سطح شهر دیده نمی شود و زمانی که گردشگر یا زائری به شهر وارد می شود آثاری از شهر جهانی گوهرسنگ مشاهده نمی کند. حتی برخی مسئولان از این انتخاب بی اطلاع اند و برای استفاده از این موقعیت و ظرفیت در راستای اشتغالزایی، افزایش درآمد سرانه ملی، افزایش گردشگر و توریسم که در اختیار مشهد قرار گرفته است باید همه مسئولان دست به دست هم دهند تا شاخص های شهر جهانی را تقویت و ارتقا دهیم.

برچسب ها : - - -