یکشنبه 28 آبان ,1396
02:34

رشد 8 برابری سرمایه گذاری های مصوب استان

[20 می, 2017]

دکتر سید مهدی رمضانی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی:

رشد 8 برابری سرمایه گذاری های مصوب استان

حسین کوه زاد

ازآنجاکه کشور با کمبود سرمایه و منابع مالی مواجه است لذا برای جبران کمبود سرمایه و منابع مالی موردنیاز خود نیازمند جلب سرمایه‌های خارجی است حال برای آشنایی بیشتر با نحوه و میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده دراستان خراسان رضوی با دکتر سید مهدی رمضانی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی گفت‌وگویی داشتیم که باهم می‌خوانیم:

وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در استان و آمار موجود چگونه است؟
در سال 1395 مجموعاً 704 شرکت در استان خراسان رضوی توسط اتباع خارجی کشورهایی از قبیل عراق، کویت، افغانستان، عربستان، بحرین، پاکستان، عمان، سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس، کشورهای آسیای میانه و برخی کشورهای اروپایی به ثبت رسیده است.
همچنین در سال گذشته 22 طرح سرمایه‌گذاری خارجی جمعاً به میزان 162 میلیون دلار در استان خراسان رضوی توسط هیئت سرمایه‌گذاری خارجی کشور مصوب گردیده است. این رقم حدود 8 برابر سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در سال 1394 می‌باشد. از این میان 3 پروژه نیروگاه بادی با رقم حدود 120 میلیون دلار با سرمایه‌گذارانی از کشور آلمان و برونئی و پروژه پردیس کاغذ پارسیان با رقم 15 میلیون دلار از کشور چین جزء بزرگ‌ترین پروژه‌ها می‌باشند.

استان از چه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است؟
برخی از مهم‌ترین ظرفیت‌های استان خراسان رضوی که این استان را به‌عنوان مکانی جذاب برای سرمایه‌گذاران خارجی تبدیل می‌کند عبارت است از:
– موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد استان در مرکز اتصال خاورمیانه، آسیا و اروپا و مسیر جاده ابریشم.
– 833 کيلومتر مرز مشترک با کشورهاي افغانستان و ترکمنستان.
– جمعیت حدود 6 میلیونی استان و وجود بازار خارجی 300 میلیون نفری درکشورهای اطراف.
– برخورداری از یک درصد ذخاير گازی و 9 درصد استحصال گاز کشور.
– وجود بیش از 6000 واحد صنعتی و معدنی، قطب دوم صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی کشور.
– برخورداری از بیش از 40 شهرک و ناحیه صنعتی با زیرساخت مناسب و مشوق‌های مالیاتی متنوع.
– برخورداری از 730 معدن با ذخیره بالای 3 میلیارد تن و استخراج سالانه 23 میلیون تن مواد متنوع معدنی.
وجود چهارپایانه، دو بازارچه مرزی و دو منطقه ویژه اقتصادی فعال سرخس و دوغارون به‌عنوان دروازة صادرات کالا.
– بیش از 1/1 میلیون هکتار سطح زیرکشت انواع محصولات زراعی و باغیِ و ظرفیت بالای استان در تولید محصولاتی از قبیل زعفران، پسته، زرشک و… .
– 2500 جاذبة گردشگری؛ 10 درصد موزه‌ها و 50 درصد مراکز اقامتی کشور.
– نیروی کار متخصص و ماهر و… .

یک سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری در استان و کشور چه شرایطی را باید دارا باشد؟
بر اساس قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی کشور مصوب سال 1381 و آئین‌نامه اجرایی آن، سرمایه‌گذاری خارجی عبارت است از به‌کارگیری سرمایه خارجی در یک بنگاه اقتصادی جدید یا موجود پس از اخذ مجوز سرمایه‌گذاری؛ و سرمایه‌گذار خارجی اشخاص حقیقی و حقوقی غیر ایرانی و یا ایرانی با استفاده از سرمایه با منشاء خارجی می‌باشد که مجوز سرمایه‌گذاری را اخذ نموده است.
لذا سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری در استان یا کشور نیاز به برخورداری از شرایط خاصی نداشته و با ثبت شرکت در ایران، اخذ جواز اولیه دستگاه اجرایی و مجوز سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند سرمایه خود را به کشور وارد نموده و به روش‌های گوناگون اشاره‌شده در قانون از قبیل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، مشارکت مدنی و ترتیبات قراردادی، در یک بنگاه اقتصادی بکار گیرد.
البته به‌منظور پذیرش طرح و صدور مجوز سرمایه‌گذاری خارجی شرایطی در ماده 2 قانون تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی عنوان‌شده است که به‌موجب آن سرمایه‌گذاری خارجی می‌بایست موجب رشد اقتصادی، ارتقاء فن‌آوری، ارتقاء کیفیت تولیدات، افزایش فرصت‌های شغلی و افزایش صادرات شود و موجب تهدید امنیت ملی و منافع عمومی و متضمن اعطای امتیاز انحصاری توسط دولت به سرمایه‌گذاران خارجی نباشد.

برای تشویق و ترغیب به سرمایه‌گذاری در استان چه اقداماتی صورت گرفته است؟
به‌منظور تشویق و ترغیب به سرمایه‌گذاری و بازاریابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان اقدامات متعددی توسط مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان از ابتدای تشکیل این مرکز صورت پذیرفته است. برخی از این اقدامات عبارتند از:
– ایجاد مرکز مستقل خدمات‌رسانی زیر یک سقف به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با حضور 10 نماینده تام‌الاختیار دستگاه‌های اجرایی به‌صورت تمام وقت.
– تهیه دو کلیپ تبلیغاتی به پنج زبان فارسی، انگلیسی، روسی، چینی و عربی به‌منظور اطلاع‌رسانی در خصوص ظرفیت‌ها و قابلیت‌های استان خراسان رضوی.
– فعال‌سازی سایت جامع و به‌روز مرکز خدمات به 3 زبان فارسی، انگلیسی و عربی.
– تهیه کتاب فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان با جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی و ظرفیت‌های متنوع شهرستان‌های استان به‌منظور اطلاع‌رسانی مناسب پتانسیل‌های قابل‌توجه شهرستان‌ها به سرمایه‌گذاران خارجی و خراسانی‌های مقیم خارج از کشور.
– راه‌اندازی آزمایشی سیستم پنجره واحد صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری.
– تفویض انجام برخی امور مربوط به سرمایه‌گذاران خارجی از تهران به استان و از استان به مرکز و کاهش زمان صدور نامه‌ها از سه هفته به یک روز در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری.
– صدور و تمدید اقامت-روادید-گواهینامه و خروج کثیرالمسافره سرمایه‌گذاران در مركز و عدم نياز به مراجعه به نيروي انتظامي.
– استقرار نماینده ثبت شرکت‌ها در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری و هماهنگی جهت کاهش زمان ثبت شرکت.
– هماهنگي با مراجع امنیتی و عدم انجام مصاحبه توسط حراست‌های سازمان‌های مختلف با سرمایه‌گذاران خارجی.
– شفاف‌سازی 293 فرآیند اخذ مجوز و استعلام از دستگاه‌ها و نهادهای استان به‌منظور تسهیل فرآیند صدور مجوز، سالم‌سازی فرآیندها و کمک به فعالین اقتصادی متقاضی شروع کسب‌وکار جدید.
– همکاری مناسب با تشکل‌های بخش خصوصی ازجمله اتاق بازرگانی، کانون کارفرمایان صنایع، خانه صنعت و معدن و انجمن مدیران صنایع در رسیدگی به شکایات و مشکلات فعالین اقتصادی در حوزه‌های بانکی، انرژی، مالیاتی و موارد خاص.

لطفاً پروژه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مهم استان را بیان فرمایید.
کتاب فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان خراسان رضوی شامل 66 فرصت سرمایه‌گذاری دریافتی از دستگاه‌های اجرایی، نهادها و تشکل‌های بخش دولتی و خصوصی و شرکت‌های سرمایه پذیر در حوزه‌های گوناگون اقتصادی از قبیل انرژی، پتروشیمی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه گردیده است که اطلاعات آن در سایت مرکز خدمات سرمایه‌گذاری به نشانی www.investinkhorasan.ir قابل رویت برای کلیه متقاضیان داخلی و خارجی می‌باشد.

مهم‌ترین مشکلات فراروی سرمایه‌گذاری در استان چیست و چه اقداماتی برای حل آن‌ها انجام‌شده است؟
مهم‌ترین مشکلات فراروی سرمایه‌گذاران و متقاضیان سرمایه‌گذاری در استان مشكلات و مسائل موجود در فضاي کسب‌وکار كشور بالاخص وجود قوانين و مقررات مزاحم و مخل سرمایه‌گذاری و مجوزهای متعدد و فرآیندهای پيچيده و زمان‌بر صدور این‌گونه مجوزها در دستگاه‌های اجرايي می‌باشد. زمان‌بر شدن صدور برخی مجوزها و طولانی شدن فرآیند اخذ استعلامات گاهي منوط به تائید یک کمیسیون یا کارگروه می‌باشد. در این زمینه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری تلاش نموده است تا با راه‌اندازی سیستم پنجره واحد صدور مجوزها، فرآیند ارسال و پاسخگویی به استعلامات و صدور مجوزها را الکترونیکی نماید تا ضمن کاهش زمان صدور مجوزها امکان رصدنمودن و گزارش‌گیری در هرزمان برای کاربر فراهم گردد. این سامانه به‌طور آزمایشی برای صدور مجوز طرح‌های کلان گردشگری راه‌اندازی شده که با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی به دیگر مجوزها تعمیم داده خواهد شد.

برچسب ها : - - -