یکشنبه 28 آبان ,1396
02:38

باید از ظرفیت این منطقه برای جهش اقتصادی شمال شرق کشور استفاده نمود

[20 می, 2017]

دکتر احمد صادقی گلمکانی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس:

باید از ظرفیت این منطقه برای جهش اقتصادی شمال شرق کشور استفاده نمود

سید حیدر رضوی

 

منطقه ویژه اقتصادی سرخس دارای پتانسیل‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف است مهم‌ترین این مزیت‌ها قرار گرفتن این منطقه در یک موقعیت بسیار استراتژیک و سوق‌الجیشی است یعنی این منطقه به‌عنوان چهارراه جهانی مبادلات جنوب به شمال شرق و غرب به شرق است. در کنار این جایگاه مهم ذخایر عظیم انرژی و امکانات زیربنایی فراوانی که آستان قدس رضوی به‌عنوان متولی این منطقه در این مکان سرمایه‌گذاری کرده است. امکانات ریلی که نمونه آن در هیچ کجای کشور به شکل منطقه ویژه سرخس تعبیه نشده است اینکه ریل عریض و نرمال در کنار هم بتوانند به سرمایه‌گذار و تاجر خدمات بدهند در کنار سکوهای تخلیه انواع بارهای فله‌ای و یا لیفتراکی از مزیت‌های مهم آن به شمار می‌رود.
دکتر احمد صادقی گلمکانی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس ضمن بیان مطلب فوق در پاسخ سؤال خبرنگار ما پیرامون ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی این منطقه برای سرمایه‌گذاری، افزود: وجود فرودگاه بین‌المللی – سردخانه انبارهای بسیار مجهز و عظیم و مخازن ذخیره سوخت و بسیاری دیگر از امکانات زیربنایی؛ این منطقه را به بهشت سرمایه‌گذاری ایران تبدیل کرده است همچنین معافیت از 50 درصد هزینه حق مسافت 150 کیلومتر حمل‌ونقل ریلی کالا، فعال بودن دفتر نمایندگی گمرک در داخل منطقه به‌صورت دائم، امکان استقرار نمایندگی دانشگاه‌های بین‌المللی با مزیت نزدیکی مسافت تا مشهد، ایجاد تسهیلات برای برقراری ارتباطات مخابراتی و امکان ایجاد شعب ارزی بانک‌ها به‌منظور ارائه تسهیلات لازم و گشایش اعتبارات بانکی و اسنادی برای واردات به بازار منطقه‌ای را از دیگر امکانات این منطقه است. وی گفت: امتیازات و مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی سرخس نه‌تنها در میان 64 منطقه ویژه اقتصادی و از تعدادی مناطق آزاد کشور، بلکه از مناطق برخی کشورها ازجمله مالزی بالاتر است، دلیل آن‌هم وجود فرودگاه بین‌المللی با مرز هوایی رده‌بندی و تائید شده است.

لطفاً پیرامون وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس توضیحاتی را بیان نمایید؟
منطقه ویژه اقتصادی سرخس با توجه به جایگاه مطلوبی که در حوزه آسیای میانه دارد توجه جدی سرمایه‌گذاران خارجی را به خود جلب نموده است.
طی چند ماه اخیر با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی زیادی وارد مذاکره شدیم که هرکدام از این سرمایه‌گذاران در صورت اجرای طرح‌های توجیهی خود می‌توانند صدها شغل را در منطقه ایجاد کنند. هم‌اکنون 4 واحد تولیدی با منشأ سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس در حال فعالیت هستند. این سرمایه‌گذاران کشورهای گرجستان پاکستان ترکیه و روسیه هستند که در حوزه صنایع غذایی و انرژی فعالیت می‌نمایند

برای تشویق و ترغیب به سرمایه‌گذاری چه اقداماتی صورت گرفته است؟
علت ایجاد مناطق ویژه اقتصادی انجام کارهای مربوط به صنعت و تجارت کشور در سریع‌ترین زمان ممکن است و این مناطق به‌ویژه سرخس در اقتصاد ایران، جایگاه پل ارتباطی بین اقتصاد داخلی و اقتصاد بین‌المللی خصوصاً در ارتباط با حوزه CIS رادارند. لذا برای اینکه ما بتوانیم سرمایه‌گذاران را تشویق به حضور در سرخس نماییم اولاً امکانات موردنیاز آن‌ها را در حوزه‌های مختلف تقویت کرده‌ایم. در حوزه حمل‌ونقل با ایجاد زیرساخت‌ها موردنیاز در سال گذشته به‌خوبی توانسته‌ایم جایگاه منطقه را تقویت کنیم ضمن اینکه با تشویق شرکت‌های دانش‌بنیان و تشویق‌ها و تخفیف‌هایی که برای این‌گونه شرکت‌ها در نظر گرفته‌ایم توانسته که چند شرکت مهم با منشأ دانش‌بنیان را به منطقه بیاوریم.
ضمن اینکه، ما به دنبال توسعه نیروی انسانی متخصص در منطقه هستیم. برای این منظور، موضوع آموزش افراد با بهره‌گیری و دعوت از اساتید توانمند در این خصوص برنامه‌ریزی و در حال شکل‌گیری است و آموزش افراد پس از نیازسنجی منطقه بر اساس صنایع موجود و در مراکز یادشده به انجام می‌رسد.

مهم‌ترین دلایل عدم جذب سرمایه‌گذار در حد مورد انتظار چه بوده است و چه اقداماتی برای حل آن‌ها انجام‌شده است؟
از مهم‌ترین دلایل عدم جذب سرمایه‌گذارمی توان به وجود یکسری ناهماهنگی‌های بین ادارات و ارگان‌ها دولتی و خصوصی اشاره کرد و این باید حل شود. در استان باید به مناطق به‌عنوان یک ظرفیت ملی نگاه کرد. از نگاه بخشی به حوزه مناطق باید پرهیز کرد و باید باتمام توان برای پیشرفت و توسعه استان تلاش کنیم.
این منطقه توان بالایی در خصوص جذب صنایع و تولید اشتغال دارد که باید از فرصت لازمه برای جهش اقتصادی شمال شرق استان تمام استفاده را برد.

 

برچسب ها : - -