یکشنبه 28 آبان ,1396
02:31

فراهم شدن شرایط تردد اتباع خارجی به منطقه زمینه ساز رشد سرمایه گذاری

[20 می, 2017]

دکتر ناصرالدین گرامی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون:

فراهم شدن شرایط تردد اتباع خارجی به منطقه زمینه ساز رشد سرمایه گذاری

حسین کوه زاد

 

آنچه مسلم است وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی به مؤلفه‌های متعددی وابسته است مسئله برخورداری از شرایط سرمایه‌گذاری به لحاظ اقتصادی و توجیهی یک‌طرف قضیه و متقاعدشدن سرمایه‌گذار خارجی و رفع دغدغه‌های آن در مقایسه با سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری در دیگر کشورها، فضای کسب‌وکار، سرعت پاسخگویی و … نیز بحث دیگری است.
دکتر ناصرالدین گرامی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در گفتگو با خبرنگارما ضمن بیان مطلب فوق، پیرامون وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه ویژه دوغارون گفت: در این منطقه ویژه اقتصادی مخاطب اصلی سرمایه‌گذاری، اتباع افغانستانی هستند چرا که رویکرد مناطق مرزی به‌طورکلی برای توسعه کارکردها و روابط اقتصادی با کشور مقابل تعریف‌شده است.
از ابتدای سال 95 با استحصال حدود 1500 هکتار از زمین مصوب 8700 هکتاری و دراختیار داشتن زمین به عنوان حداقل نیاز جذب سرمایه‌گذار حجم متقاضیان سرمایه‌گذاری افزایش داشته است که با شروع عملیات آماده‌سازی و بسترسازی لازم شاهد عملیاتی شدن موضوع خواهیم بود.
در حال حاضر متقاضیانی از کشورهای آلمان، چین، ترکیه و افغانستان در حوزه انرژی‌های نو و ایجاد نیروگاه بادی و خورشیدی و سرمایه‌گذاری در فرآوری سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی وارداتی از افغانستان مهم‌ترین متقاضیان سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون می‌باشد و با مشارکت سرمایه‌گذار پاکستانی واحد فرآوری و بسته‌بندی برنج با حدود 101 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی 120 نفر به‌طور مستقیم آماده بهره‌برداری شده است.

منطقه ویژه دوغارون از چه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است؟
یکی از اهداف تشکیل مناطق ویژه اقتصادی در کشور جذب و تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی است و هر منطقه با توجه به موقعیت مکانی و شرایط منطقه‌ای از ظرفیت‌ها و پتانسیل بالقوه‌ای برای جذب سرمایه‌گذار برخوردار است که دراین‌بین منطقه ویژه اقتصادی دوغارون با توجه به شرایط و موقعیت استثنایی هم‌جواری با کشور افغانستان که مهم‌ترین مرز زمینی و ارتباطی این کشور با اروپا و کشورهای حوزه خلیج‌فارس است ظرفیت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری دارد.
برخورداری از موقعیت جغرافیایی و اقلیمی و استقرار در کریدورهای بین‌المللی و مسیر شبکه‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و دروازه اصلی مبادلات تجاری با افغانستان در حوزه تجارت و حمل‌ونقل و خدمات بازرگانی را از قدیم‌الایام به‌عنوان یک فرصت اقتصادی داشته و ازآنجاکه کشور افغانستان یک کشور محاط در خشکی است کلیه اقلام شامل لوازم‌خانگی، صنعتی، غذایی و دارویی، صنایع پایین‌دستی نفت و پتروشیمی و مصالح ساختمانی ازجمله فرصت‌های قابل سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون می‌باشد.

برای تشویق و ترغیب به سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه دوغارون چه اقداماتی صورت گرفته است؟
در جهت تقویت انگیزه‌های سرمایه‌گذاری مزایای قانونی شامل معافیت کامل ماشین‌آلات و تجهیزات و مواد اولیه از سود بازرگانی و عوارض گمرکی، 13 سال معافیت مالیاتی عملکرد، عدم تعلق مالیات بر ارزش‌افزوده و حذف بروکراسی‌های اداری و سرعت در ارائه خدمات ازجمله اقدامات انجام‌شده است که البته واگذاری زمین برای فعالان اقتصادی هم باقیمت مناسب و شرایط پرداخت آسان و طولانی نیز فراهم‌شده است.

مهم‌ترین دلایل عدم جذب سرمایه‌گذار در حد مورد انتظار چه بوده است و چه اقداماتی برای حل آن‌ها انجام‌شده است؟
مناطق ویژه اقتصادی که توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند به دلیل منابع محدود و ایجاد زیرساخت ازیک‌طرف و درگیربودن با تشریفات زائد اداری با مشکلاتی مواجه هستند به‌طوری‌که متأسفانه تملیک بخشی از زمین مصوب پس از 5 سال محقق شد درحالی‌که در اختیار داشتن زمین برای واگذاری به سرمایه‌گذاران از شرایط حداقلی جذب سرمایه‌گذار است. منطقه ویژه اقتصادی دوغارون با اقداماتی ازجمله پیشنهاد جایگزینی پروانه گذر مرزی با روادید در محدوده منطقه ویژه برای تجار و سرمایه‌گذاران و واگذاری زمین با تسهیلات و حداقل قیمت عزمی جزم در جهت جذب حداکثری سرمایه‌گذاران خارجی دارد.
چنانچه شرایط تردد اتباع خارجی (افغانستانی) به داخل محدوده منطقه فراهم شود و تجار و سرمایه‌گذاران به‌راحتی بتوانند همانند مناطق آزاد تردد نمایند مهم‌ترین چالش برای سرمایه‌گذاری افغانستانی‌ها در این منطقه ویژه اقتصادی مرتفع شده است. علاقه‌مندان زیادی به سرمایه‌گذاری مراجعه و به دلیل محدودیت‌های صدور ویزا قادر به تردد نیستند که این مهم با همکاری استاندار محترم خراسان رضوی در حال پیگیری است که امیدواریم هرچه زودتر شاهد تحقق آن باشیم.

برچسب ها : - - -