چهارشنبه ۱ آبان ,۱۳۹۸
۰۶:۲۱

گردشگری،‌ سومین صادرات بزرگ جهان

[۲ تیر, ۱۳۹۵]

سهم صنعت گردشگری از میزان کل صادرات جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی به هفت درصد افزایش یافت و به ۱٫۴ تریلیون دلار رسید.
سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل (UNWTO) در گزارش اولیه خود اعلام کرد، صنعت گردشگری با سهم ۱٫۴ تریلیون دلاری در سال ۲۰۱۵ به عنوان سومین صادرات بزرگ جهان شناخته شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، این چهارمین سال پیاپی است که صنعت گردشگری با پیشی گرفتن از تجارت کالا عنوان سومین صادرات بزرگ جهان را به نام خود ثبت کند.
سازمان جهانی گردشگری میزان هزینه گردشگران را در سال ۲۰۱۵ میلادی رقم ۱٫۴ تریلیون دلار برآورد کرد که به طور متوسط این رقم برابر است با روزانه چهار میلیارد دلار.
هزینه حمل و نقل گردشگران خارجی در سال گذشته میلادی به ۲۱۰ میلیارد دلار رسید، در حالی که درآمد حاصل از اقامت، غذا و نوشیدنی‌، سرگرمی، خرید و دیگر خدمات گردشگران خارجی به ۱٫۲ تریلیون دلار افزایش یافته که حاکی از رشد ۳٫۶ درصدی در مقایسه با آمار سال گذشته آن است.
صنعت گردشگری پس از سوخت و مواد شیمیایی و جلوتر از تجارت غذا و محصولات خودرو در مکان سوم بزرگترین صادرات جهان است که بنابر اعلام سازمان جهانی گردشگری در بسیاری از کشورهای در حال توسعه صنعت گردشگری اولین صادرات مهم محسوب می‌شود.
«طالب ریفاعی»، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در جریان برگزاری شصتمین نشست کمیسیون منطقه‌ای آمریکا در هاوانای کوبا گفت: «با کاهش قیمت مواد خام‌، صنعت گردشگری به شکا فزآینده‌ای در بسیاری از کشورهای تولید کننده نفت توانسته درآمدهای صادراتی ضعیف‌تر از محل دیگر کالاها را جبران کند.
صنعت گردشگری پس از سوخت و مواد شیمیایی و جلوتر از تجارت غذا و محصولات خودرو در مکان سوم بزرگترین صادرات جهان است که بنابر اعلام سازمان جهانی گردشگری در بسیاری از کشورهای در حال توسعه صنعت گردشگری اولین صادرات مهم محسوب می‌شود
آمریکا با درآمد ۱۷۸ میلیارد دلاری برترین مقصد گردشگری جهان است و پس از آن کشورهای چین بادرآمد (۱۱۴ میلیارد دلار)،‌ اسپانیا(۵۷ میلیارد دلار) و فرانسه (۴۶ میلیارد دلار) قراردارند
دبیر کل سازمان جهانی گردشگری افزود: «صنعت گردشگری یکی از عناصر اصلی گوناگونی صادرات در اقتصادهای نوظهور و همچنین چندین کشور پیشرفته اقتصادی است.
با نگاهی به کشورها درمی‌یابیم که آمریکا با درآمد ۱۷۸ میلیارد دلاری برترین مقصد گردشگری جهان است و پس از آن کشورهای چین بادرآمد (۱۱۴ میلیارد دلار)،‌ اسپانیا(۵۷ میلیارد دلار) و فرانسه (۴۶ میلیارد دلار) قراردارند.
از لحاظ هزینه خارجی گردشگران نیز چینی‌ها که از سال ۲۰۰۴ تا کنون رشد دو رقمی را در این زمینه تجربه می‌کنند، در مکان نخست جهان قرار دارد که به این امر به سود مقاصد گردشگری آسیا چون ژاپن و تایلند و همچنین آمریکا و دیگر مقاصد اروپایی بوده است.
میزان هزینه‌کرد گردشگران چینی در نقاط مختلف جهان با ۲۵ درصد افزایش به ۲۹۲ میلیارد دلار رسیده و تعداد گردشگران چینی که مقاصد خارجی را برای سفر انتخاب می‌کنند نیز با ۱۰ درصد رشد به ۱۲۸ میلیون نفر افزایش یافته است.
در مقایسه، میزان هزینه‌کرد گردشگران آمریکایی در کشورهای دیگر جهان نیز با ۹ درصد افزایش در سال ۲۰۱۵ به ۱۲۰ میلیارد دلار ارتقاء یافته و تعداد آمریکایی‌ها که کشورشان را به مقاصد گردشگری در سایر نقاط جهان ترک می‌کنند نیز با رشد ۸ درصدی به ۷۳ میلیون نفر رسیده است.
سازمان جهانی گردشگری در گزارش خود از افزایش ۴٫۴ درصدی گردشگران خارجی در سراسر جهان و رسیدن آن به رقم ۱٫۱۸ میلیارد نفر نیز خبر می دهد و همچنین براین اساس درآمد حاصل از گردشگران خارجی در سراسر جهان نیز با رشد ۳٫۶ درصدی در سال ۲۰۱۵ به مجموع ۱٫۴ تریلیون دلار رسید.
میزان هزینه گردشگران خارجی در مناطق آمریکا‌، آسیا- اقیانوسیه و خاورمیانه طی سال گذشته همگی با ۴ درصد رشد روبه رو بوده، در حالی که این رشد در اروپا سه درصد و در آفریقا دو درصد اعلام شده است.
کشورهای آمریکا،‌ چین، ‌اسپانیا و فرانسه همچنان برترین مقاصد گردشگری جهان از لحاظ درآمد و جذب گردشگر هستند و در سال گذشته میلادی چین‌، آمریکا و انگلیس پذیرای بیشترین تعداد گردشگر خارجی بوده‌اند.

برچسب ها : - -