سه شنبه ۱ بهمن ,۱۳۹۸
۲۱:۳۴

یادداشت/ تک نرخی شدن ارز، وعده ای نامشخص، بلاتکلیفی مستمر

[۱۸ مهر, ۱۳۹۴]

به قلم مدیر مسئول: مهندس حمیدرضا شوشتریان

در چند هفته گذشته در حالیکه مصرف کنندگانارزسرازیری قیمت ها را انتظار می کشیدند، نوسانات افزایشی، حکایت از بی ثباتی نسبی نرخارزداشت.هرچند بخش اندکی از آن ناشی از تقویت قدرت جهانی دلار به دلیل افت قیمت بازارهای سهام آسیا بود.

به نظر می رسد خبر آزاد شدن قریب الوقوع ارزهای بلوکه شده، آثار روانی روند برچیده شدن تحریم ها و بالاخره رفت و آمد هیات های بزرگ اقتصادی خارجی به کشور نتوانسته است بازار تشنهارزرا آرام کند. هرچند باید اذعان کرد هنوز اتفاق خاصی در حوزه افزایش درآمدهای ارزی به وجود نیامده است و بازارهای صادراتی کشور نیز به ویژه در عراق وافغانستان، کاهش قیمت نفت و تداوم جنگ های منطقه ای داعش در سوریه، عراق و افغانستان، قدرت خرید مردم را در عراق کاهش داده و اجرای پروژه های عمرانی کارفرمایان دولتی این کشورها را تقریبا تعطیل کرده است . اما در حوزه برنامه ریزی دولت برای نرخارزشواهدی روشن درپیش نیست. از سوی دیگرصعود تدریجی قیمتارزمبادلاتی گواهی دیگری است که شاید دولت قصد دارد با نزدیک کردن دو بازار رسمی و غیر رسمی، پروژهارزتک نرخی را تا پایان سال کلید زند. رشته ای که داستان آن سردراز دارد. اخیرا بحث در این مورد را علی طیب نیا وزیر اقتصاد در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی باز کرد. وی پس از اظهارنظر جهانگیری در سال گذشته که وعده تک نرخی شدن را در سال ۹۴ داده بود گفت: تک نرخی شدنارزموکول به شرایط رفع تحریم ها و امکان ارتباطات بانکی بین المللی و قدرت مانور بانک مرکزی است. وی دو نرخارزرا در حال حاضر به دلیل آنچه که وی کیفیتارزمبادلاتی دانسته، تقریبا یکسان می داند ومی افزاید، قیمتارزدر همین حدود خواهد بود.
اما نعمت زاده وزیرصنعت و معدن و تجارت وعضو شورای پول و اعتبار آب پاکی بر روی دست منتظران این وعده ریخت و گفت: بعید است تک نرخی شدنارزسال جاری اجرایی شود. هرچند سیف رئیس بانک مرکزی در تابستان گذشته از تک نرخی شدنارزدر آینده ای نزدیک خبر داده بود.
کمیجانی معاون بانک مرکزی نیز با تشریح مکانیزم اجرایی شدنارزتک نرخی از تجربه موفق سال ۸۱ برای یکسان سازی نرخارزیاد کرده و هرگونه اجرای ناگهانی که موجب شوک بر بازار شود را رد کرد.
با این حال در سخنان مسوولین لحن آشکاری از سیاست های ارزی به ویژه در خصوص قیمت برابری پس از برجام وجود ندارد. علاوه بر آن در سخنان طیب نیا اشاره ای کوتاه نیز بهارزمدیریت شده پس از تک نرخی شدنارزبه میان آمده که کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته و مفهوم آن روشن نیست .این در حالی است که صادرکنندگان، وارد کنندگان و صنعتگران کالا و خدمات نیازمند پیش بینی قیمت تمام شده کالا و خدمات خود هستند و هرگونه تردید در این حوزه موجب کاهش سرمایه گذار ی و تولید به دلیل نامشخص بودن قیمت بازار خواهد شد. علاوه بر آن به درستی مشخص نیست که با وجود احتمالارزمدیریت شدهارزتک نرخی آیا تابعی است از فهرست اولویت بندی و دارای محدودیت یا خیر؟
بنابراین جدا از مباحث داغ مصارف ارزهای بلوکه شده، اکنون مهم ترین دغدغه فعالان اقتصادی قیمت نرخارزو زمان تک نرخی شدن آن است. امری که موجب شده تا بازارهای موازی همچون بورس شدیدا با کاهش شاخص روبرو شوند و میل به سرمایه گذاری در بازارهای دیگر با تردید روبرو گردد.

برچسب ها : - - - - - - - - - - -