سه شنبه ۱ بهمن ,۱۳۹۸
۱۹:۵۸

اقتصاد خراسان/ بازدهی مطلوب موسسات اقتصادی آستان قدس رضوی

[۱۸ مهر, ۱۳۹۴]

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی از نرخ مطلوب متوسط بازدهی موسسات اقتصادی آستان قدس رضوی در سال‌های اخیر علی رغم وضعیت بازار نامناسب تولید و رکود حاکم خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، مهندس مهدی عزیزیان در جلسه معارفه فرهاد قبادی به عنوان مدیر عامل جدید سازمان اقتصادی رضوی، اظهار داشت: در یک دوره پنج ساله با برنامه‌‌ریزی و تدابیر صورت گرفته، روند رو به رشدی در موسسات تولیدی و صنعتی آستان قدس رضوی حاکم و موجب شد میزان متوسط بازدهی عملکرد در این موسسات تا ۳۰ درصد افزایش یابد.
وی با بیان این که موفقیت به دست آمده، حاصل تلاش و زحمات کلیه مدیران عامل و کارکنان موسسات بوده است، گفت: روزی که بنده در سازمان اقتصادی رضوی به عنوان مدیر عامل منصوب گردیدم، علاوه بر بدهی حدود ۴۰ میلیاردی، با چالش‌هایی جدی همچون تحریم‌های ظالمانه، تورم بالا، بحران سرمایه در گردش، مشکلات ناشی از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، کمبود منابع آبی و نوسانات آب و هوایی و محدودیت‌های بودجه عمرانی دولت روبرو بودیم که ادامه کار را سخت می‌کرد.
عزیزیان افزود: در چنین شرایطی با جدیت وارد شدیم و مجامع شرکت ها را به صورت منسجم برگزار و با برنامه‌ریزی و تدبیر موفق شدیم برخی شرکت‌های در حال رکود و ورشکستگی را به رونق رسانده و سایر شرکت‌ها را قوی‌تر و مقتدرتر اداره نماییم.

افزایش فروش تجمیعی شرکت ها به دو برابر
وی تصریح کرد: امروز وضعیت سوددهی، توسعه و رقابتی موسسات اقتصادی آستان قدس رضوی رضوی در ابعاد مختلف بسیار خوب و قابل دفاع است و از نگاه آمار می‌توان به دستاوردهایی همچون افزایش فروش تجمیعی شرکت ها به دو برابر، افزایش سود خالص تجمیعی به بیش از چهار برابر، ارتقای سود تقسیم شده شرکت‌ها به ۲٫۵ برابر و بازدهی شرکت ها به دو برابر یعنی قریب به ۳۰ درصد اشاره کرد.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ابراز داشت: یک اقدام بسیار مهم، تعدیل نیروهای موسسات بود که اهمیت زیادی داشته و از ۸۵۰۰ نفر به ۶۰۰۰ نفر کاهش یافت. همچنین مبلغ۴۰ میلیارد تومان طلب سنواتی این سازمان در سال‌های دورتر که وصول آن با مشکل مواجه و به فراموشی سپرده شده بود، با برنامه ریزی و پیگیری بخش حقوقی حدودا به ۱۳ میلیارد تقلیل یافت که این پروسه همچنان در دست پیگیری است.

بحران‌ها را پشت‌سر گذاشتیم
رئیس هیئت مدیره سازمان اقتصادی رضوی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های بخش کشاورزی و بحران بی‌آبی کشور گفت: با برنامه‌ریزی برای استفاده از سیستم‌های پیشرفته آبیاری و تجهیز بیش از ۸۵ درصد مزارع و باغات به سیستم مکانیزه آبیاری، امروز از بسیاری موسسات مشابه جلوتر هستیم. همچنین رسیدگی و بازسازی باغات پسته و زیتون، اجرای الگوی کشت ، توسعه کشت گلخانه‌ای و مکانیزه‌سازی تولید، راه‌اندازی بزرگ‌ترین سایت تولید نشاء در کشور از اقدامات مهمی بوده که به انجام رسیده است.
وی با بیان این که تلاش شد در هیئت مدیره‌ها و مدیران عامل از افراد خبره استفاده شود، به تغییرات برنامه ریزی شده هیئت مدیره‌ها و مدیران این سازمان اشاره کرد و گفت: با تلاش‌های به عمل آمده، شرکت‌های زیان‌ده از جمله کشت و صنعت‌های سرخس، سمنان و اسفراین با همان امکاناتی که داشته‌اند، به شرکت های سود ده تبدیل شدند.
عزیزیان با بیان این که به دلیل کمبود بودجه‌های عمرانی دولت‌ها در سال‌های اخیر در عرصه ساخت‌وساز در کشور شاهد رکود هستیم، بیان داشت: اینکه شرکت‌های ساختمانی با این وضعیت بتوانند نفس بکشند، شبیه معجزه است، اما شرکت‌های عمرانی آستان قدس رضوی کارهای مهمی انجام داده‌اند و به لحاظ سابقه و تجربه‌ای که دارند، از سوی سایر نهادها و سازمان‌ها پروژه‌هایی به این شرکت‌ها واگذار می‌شود که نشان از پتانسیل، جایگاه و توانایی آنهاست.
وی افزود: شاخص ترین موضوع در این رابطه، واگذاری پروژه راه آهن گرگان – بجنورد – مشهد است که در دولت قبلی به ما واگذار شد.
عزیزیان در رابطه با شرکت «مهاب قدس» و شرکت‌های جدید نیز گفت: طی سال‌های اخیر با پیگیری‌های به عمل آمده، آستان قدس رضوی صاحب یک عضو هیئت مدیره این شرکت شد.

تولید ۵۰ هزار ویال فاکتور ۸ برای سال ۹۴
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افزود: در بحث داروسازی حرکت‌های بسیار خوبی برنامه‌ریزی شده است. شرکت داروسازی قبلا فقط در تولید سرم و چند قلم دارو بطور محدود فعالیت‌ می‌کرد، اما با برنامه‌ریزی صورت گرفته، تولیدات داروسازی در حوزه‌ها و شاخه‌های مختلف رشد و توسعه یافت که مهم‌ترین آنها فاکتور هشت است که در حال حاضر از خارج وارد می‌شود. مراحل مطالعات بالینی و آزمایشگاهی آن پایان یافته و سهمیه تولید۵۰ هزار ویال برای سال ۹۴ به هلدینگ داروسازی ثامن واگذار شده است.

برچسب ها : - - - - - - - - - - -