سه شنبه ۱ بهمن ,۱۳۹۸
۱۹:۵۸

اقتصاد خراسان/ جذب ۶۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در خراسان رضوی طی سال ۹۳

[۱۸ مهر, ۱۳۹۴]

استاندار خراسان رضوی

به مدد همدلی دستگاه های اجرایی و مشارکت نخبگان، اقشار مختلف مردم و بخش خصوصی در دولت یازدهم توفیقات ارزنده ای در حوزه های متعدد اعم از صنعت، معدن ، تجارت، کشاورزی و خدمات حاصل شد.
استاندار خراسان رضوی ضمن بیان مطلب فوق افزود : در این مدت با وجود تنگناهای اعتباری دولت بویژه در حوزه عمرانی که در نتیجه تحریم ها و جنگ نفت و غیره بروز کرد با تدابیر مناسب و کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی و تمرکز بر درآمدهای مالیاتی، تخصیص اعتبارات عمرانی وضعیت مناسبی داشته است.
رشیدیان گفت : در این شرایط، سیاست دولت تحمیل فشار به واحدهای تولیدی موجود نبوده و نیست، بلکه در مقابل شناسایی مودیان جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی در دستور کار قرار دارد.
وی مجموع اعتبارات استان در سال ۹۳ را ۱۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: اعتبارات خراسان رضوی، حدود شش درصد اعتبارات کل استان های کشور است که با وجود همه تنگناها در سال ۹۳ نسبت به قبل از آن حدود ۲۴ درصد رشد داشته است.
اعتبارات طرح های ملی استانی شده ، اعتبارات ماده ۱۸۰ قانون برنامه پنجم توسعه در قانون بودجه سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ ، بیش از ۴۷درصد رشد دارد
پدیده ای که سرمایه را به ثروت تبدیل می کند، ایده های خلاق و در واقع کارآفرینی است که از این جهت خراسان رضوی قوی است و بیش از ۹۰ درصد اقتصاد این استان در اختیار بخش خصوصی است
در حوزه صادرات هم با توجه به موقعیت جغرافیایی استان و قرار گرفتن در کریدورهای بین المللی با کمک بخش خصوصی نقشه راه صادرات استان مبتنی بر سیاست های اقتصاد مقاومتی تدوین شد
رشد ۲۶ درصدی اعتبارات تملک دارایی استان
استاندار خراسان رضوی گفت : اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای این استان در سال ۹۳ از منبع درآمد عمومی بالغ بر هشت هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال بود که در مجموع ۶۴ درصد اختصاص یافت.
به گفته وی ، پنج هزار و ۶۰۹ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی تخصیص یافته به استان برای اجرای چهار هزار و ۷۶۸ پروژه استان بین دستگاه ها مبادله و هزینه شد.
وی عنوان کرد : امسال هم علی رغم ابلاغ اولیه با پیگیری های انجام شده اعتبارات تملک دارایی استان ۲۶ درصد افزایش دارد.
استاندار خراسان رضوی در ادامه افزود : علاوه بر اعتبارات طرح های ملی استانی شده ، اعتبارات ماده ۱۸۰ قانون برنامه پنجم توسعه در قانون بودجه سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ ، بیش از ۴۷درصد رشد دارد .
رشیدیان گفت : در کنار اقدامات عمرانی و انجام پروژه ها از محل اعتبارات ملی و استانی عمرانی ،در جریان سفر هیات دولت به خراسان رضوی طی شهریور ماه سال ۹۳ ، ۱۳۱ پروژه با اعتبار هفت هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال برای این استان تعریف شد که باید طی سال های ۹۳ و ۹۴ به انجام می رسید.
به گفته وی ، از این میان ۲۰ پروژه اواخر سال گذشته بهره برداری شد و مردم امروز از منافع و مزایای آن بهره مند می شوند و ۸۸ پروژه دیگر پیشرفت ۸۵ درصدی دارد.
استاندار خراسان رضوی گفت : در سال ۹۴ هم ۲۳ پروژه با اعتبار یک هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال باید به انجام برسد که در قانون بودجه سال ۹۴ رقم تخصیص این اعتبار یک هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال لحاظ شده و با پیگیری های صورت گرفته مقرر گردید این موضوع اصلاح و کل این اعتبار تخصیص یابد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه با وجود همه مصادیق می توان با اتحاد، همدلی و همراهی مردم بر مشکلات موجود فائق آمد ، در این راستا رویکرد دولت در مشارکت با بخش خصوصی در تصمیم گیری های کلان را که اقدامی مطلوب برای توسعه کارآفرینی در جامعه و بهبود محیط کسب و کار است در استان با جدیت دنبال کرده و می کنیم.
وی با اشاره به رشد منفی اقتصادی و سرمایه گذاری در کشورطی سال ۹۲ گفت: این رشد در سال ۹۳ مثبت شد و در خراسان رضوی حرکت همین سمت و سو را داشته است.
رشیدیان مشارکت بخش خصوصی در سیاست سازی و تصمیم سازی را عاملی موثر در تحرک چرخ توسعه نوآوری و کارآفرینی دراستان ذکر و عنوان کرد : پدیده ای که سرمایه را به ثروت تبدیل می کند، ایده های خلاق و در واقع کارآفرینی است که از این جهت خراسان رضوی قوی است و بیش از ۹۰ درصد اقتصاد این استان در اختیار بخش خصوصی است.
استاندار خراسان رضوی گفت : در این مدت ضمن تلاش برای حمایت از بخش خصوصی و تامین نقدینگی و تسهیلات مورد نیاز با کمک بانک ها به منظور حفظ اشتغال موجود و رونق تولید تلاش شده با جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی زمینه برای توسعه استان و ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری فراهم شود.

رشد ۸ درصدی صادرات استان در سال۹۳
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه طی سال ۹۳ حدود ۶۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در این استان جذب شد ، گفت : پارسال بیشترین تعداد شرکت های سرمایه گذاری طی سال های اخیر درخراسان رضوی به ثبت رسید که به دلیل تحریم ها مشکلاتی در خصوص انتقال سرمایه گذاری به داخل داشتند که امیدواریم برای سال جاری این مشکل رفع و شرایط متفاوت شود.
وی افزود: در عین حال ۶۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در قیاس با ظرفیت های متنوع خراسان رضوی در بخش های صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری ناچیز است لذا باید فعالیت ها در این حوزه توسعه یابد.
رشیدیان ادامه داد : طی این مدت در حوزه صادرات هم با توجه به موقعیت جغرافیایی استان و قرار گرفتن در کریدورهای بین المللی با کمک بخش خصوصی نقشه راه صادرات استان مبتنی بر سیاست های اقتصاد مقاومتی تدوین شد.
وی تاکید کرد: در کنار جذب سرمایه گذاران خارجی، توسعه صادرات ، حفظ بازارهای سنتی شناسایی بازارهای جدید از جمله اولویت های استان در این حوزه می باشد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به صادرات یک میلیارد و ۸۰ میلیون دلاری از این استان طی سال گذشته گفت: این میزان نسبت به سال ۹۲ از رشد هشت درصدی برخوردار بود.
وی افزود : برای سال جاری هم با توجه به ظرفیت های قابل توجه استان برنامه ریزی شده حجم صادرات به ۲،۵میلیارد دلار برسد.

۲۷هزار میلیارد ریال گردش مالی سالانه سوغات مشهد
استاندار خراسان رضوی با اشاره به تردد سالانه بیش از ۲۷ میلیون زائر داخلی و خارجی به این استان، گفت : توسعه گردشگری از جمله زمینه های رونق اقتصادی این استان است.
وی با بیان اینکه در کنار اثرات بارز اقتصادی ، توسعه گردشگری بر معرفی فرهنگ ایرانی – اسلامی کشور هم بسیار موثر است ،افزود : حفظ و احیای میراث فرهنگی و افزایش مباهات جامعه به فرهنگ خود از جمله مزایای توسعه فرهنگ گردشگری است که باید در همه حوزه ها حتی سیاسی نمود یابد.
وی گردش مالی سوغات مشهد را سالانه ۲۷ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: حجم مبادلات باعث شده که عده ای به این بازار طمع کنند.
رشیدیان با بیان اینکه سیاست دولت در تحقق این رونق اقتصادی در همه اقدامات ، مبارزه فراگیر با قاچاق کالا است و این مهم را باجدیت دنبال می کند، گفت: فقط در حوزه قاچاق سوخت در خراسان رضوی در مجموع طی سال های ۹۲ و ۹۳ شاهد کاهش ۷۶ درصدی نسبت به سال ۹۱ هستیم.

مطالعات انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور تا اواخر شهریور ماه به انجام می رسد
استاندار خراسان رضوی همچنین با اشاره به محدودیت های جدی بحران آب در استان از برنامه ریزی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی که مصرف کننده ۸۹ درصد آب استحصالی استان است گفت : این موضوع در قالب تغییر الگوی کشت، مکانیزه کردن آبیاری و تجمیع اراضی خرد با جدیت دنبال می شود.
رشیدیان ادامه داد: مطالعات انتقال آب از دریای عمان مراحل پایانی خود را طی می کند و امیدواریم تا آخر شهریور به انجام رسیده و پس از آن عملیات اجرایی آن با جذب سرمایه گذار آغاز شود.

۴۰ هزار دانشجوی در حال تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی
استاندار خراسان رضوی در حوزه آموزش و پژوهش هم از جمله اهداف مهم دولت تدبیر و امید را تداوم سیاست توسعه آموزش عالی و توجه به بومی پذیری این مراکز دانست و افزود : در این راستا هم اکنون بیش از ۶۵ درصد دانشجویان استان بومی وساکن شهرستان های محل تحصیل هستند.
وی با تاکید بر اینکه خراسان رضوی از قطب های مهم آموزشی کشور است ، افزود : در حال حاضر بالغ بر ۳۳۸ هزار نفر در ۲۳۴ دانشگاه و مرکز آموزش عالی استان مشغول به تحصیل هستند .
استاندار خراسان رضوی گفت : امروز بیش از ۵۱ درصد ظرفیت آموزش عالی استان را دانشحویان دختر به خود اختصاص داده اند .
وی عنوان کرد : طی سال های اخیر توسعه آموزش عالی در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشد چشمگیری داشته به طوری که بالغ بر ۴۰ هزار نفر در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کند و از این تعداد بیش از هشت هزار نفر را دانشجویان مقطع دکترا تشکیل می دهند.
وی گفت :در واقع ظرفیت انجام طرح های پژوهشی در قالب پایانه های تحصیلات تکمیلی استان بیش از ۴۰ هزار فرصت می باشد که به طور میانکین سالانه ۱۰ هزار فرصت پژوهشی را شامل می شود.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به طرح ایجاد شبکه دانشگاه ها و مراکز علمی و فناوری استان برای نخستین بار در کشور گفت : در این قالب بعنوان حرکتی ابتکاری در راستای اقتصاد مقاومتی بدون تکیه به اعتبارات دولتی بیش از ۸۰۰ اولویت پژوهشی واصله از دستگاه های اجرایی و برخی شهرداری های استان به منظور ارائه به دانشجویان برای انجام پایان نامه ها و رساله های دکتری به دانشگاه های استان ابلاغ شده است.
وی گفت : در این قالب بررسی علمی به منظور هم افزایی و افزایش تعاملات بین بخشی برای کمک به حل مشکلات و معضلات استان ، بررسی و رفع مشکلات و موانع موجود در نقشه راه استان در حوزه های مختلف با توجه به نقشه جامع علمی کشور و اسناد توسعه و بالادستی استان در دستور کار این شبکه قرار گرفته است.
وی تشکیل کارگروه پیگیری حل مشکلات شرکت های دانش بنیان استان برای نخستین بار در کشور و راه اندازی بنیاد ملی نخبگان استان و تدوین آیین نامه برش استانی نقشه جامع علمی کشور را از جمله اقدامات در حوزه تقویت بخش تحقیق و توسعه و ارتباط اتصال آن با بخش های اجرایی عنوان کرد.
به گزارش ایرنا، وی با تاکید بر اینکه مسوولان خراسان رضوی خود بعنوان خادمان حضرت رضا (ع) نهایت توان و تلاش خود را در خدمت رسانی مطلوب به مردم انجام می دهند ، ابراز امیدواری کرد : در سایه این همدلی و همزبانی بین دولت و مردم با تاسی به ولایت فقیه نه تنها سرزمین خورشید هشتم بلکه ایران زمین شاهد رونق وآبادانی بیش از پیش باشد.

برچسب ها : - - - - - - - - - - - - - -