سه شنبه ۱ بهمن ,۱۳۹۸
۲۰:۰۲

یادداشت/ پساتحریم و فقدان الزامات اولیه

[۲۲ مرداد, ۱۳۹۴]

به قلم مدیر مسئول: مهندس حمیدرضا شوشتریان

با جستجویی کوتاه در وب، اکنون می توان صدها صفحه از واژه پساتحریم دریافت کرد که اکثرا خبر و تعداد اندکی از آن مقاله و بحث تحلیلی است. از آن میان شاید بتوان تعداد به مراتب کمتری نوشته را یافت که این پرسش جدی را مطرح کرده باشند ، سناریوی اقتصاد کشور در دو بخش دولتی و خصوصی برای پساتحریم چیست؟
هرچند مسئولین کشور بارها اعلام کرده اند که برای این دوره مطالعاتی داشته و حتی برای رویارویی با دو سناریوی رفع تحریم ها و بروز مشکلاتی بر سر راه توافقات، آماده می باشند، اما واقعیت آن است که بخش خصوصی نه اطلاع چندانی از این برنامه ها دارد و نه خود آمادگی لازم برای مواجهه با وضع جدید.
بی تردید پیش بینی رویدادهای بدیهی، بعد از تحریم چون مسایل پولی و بانکی، گشایش اعتبار وسوئیفت، افزایش صادرات نفت، بیمه و حمل و نقل کار آسانی است اما برنامه ریزی برای پاسخ گویی هیات های اقتصادی خارجی که با انگیزه های مختلف به کشور راهی می شوند کار ساده ای به نظر نمی رسد. جماعتی ازاین گروه پیش از آن که در پی سرمایه گذاری مشترک ، آماده انتقال تکنولوژی ویا سرمایه به ایران باشند، در عطش فروش انواع کالا به بازار ۸۰ میلیونی ایران و بازارهای مجاور ایران در عراق و افغانستان از طریق راه بلدهای ایرانی هستند. اما ظاهرا قرار نیست که کشور ما تا ابد وارد کننده باشد. بنابراین پرسش اینجاست. برنامه چیست و نقشه راه کدام است؟
با احتمال رفع تحریم ها و تغییر جغرافیای سیاسی منطقه که به بهبود سریع مناسبات با کشورهای جهان خواهد انجامید، علاوه بر احتمال احیای بازارهای گذشته ،بخش گردشگری، خدمات، تولید و صادرات به بازارهای جدید رونق خواهد گرفت . همچنین ترکیب و مبدا واردات تغییر اساسی خواهد کرد . اما چه کسی خواهد توانست این فرصت ها را به همکاری برد-برد تبدیل کند.
واقعیت آن است که دولت با رویکرد اعلام شده خود، حداقل در فاز سخنان رئیس جمهور و دولتمردان کابینه قرار است به تدریج پای خود را از حاکمیت بر اقتصاد کشور عقب بکشد اما با احتساب شرایط پساتحریم سرعت این اقدام باید افزایش یافته و بخش خصوصی میدان داری نماید و این بدان معنی است که بخش خصوصی در سیاستگذاری مناسبات اقتصادی نقش موثری داشته باشد.
علاوه بر آن نخستین الزام در این حوزه، اطلاعات است ، کمبود سایت ها، کتاب ها و لوح های راهنمای سرمایه گذاری و مباحث حقوقی ایران به زبان انگلیسی آنچنان مشهود است که هیا ت های اقتصادی خارجی بعضا سردرگم می شوند، تنها سایت رسمی جذب سرمایه گذاری اقتصاد و دارایی و استانداری ها، فاقد اطلاعات بروز از فرصت های تجاری و صنعتی ایران هستند و بخش خصوصی نیز قادر به شناسایی علایق و توانمندی هیات های اقتصادی عازم شده به کشور نمی باشد، با این حال باید دید چگونه می توان این ضعف ها را جبران کرد؟

 

برچسب ها : - - - - - - - -