چهارشنبه ۱ آبان ,۱۳۹۸
۰۵:۵۳

اقتصاد ایران/ آیا توافق هسته ای به کمک افزایش صادرات می آید؟

[۲۲ مرداد, ۱۳۹۴]

افت ۳۲ درصدی تجارت ایران و چین
از سوی دیگر مبادلات تجاری ایران و چین در نیمه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۳۲درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به ۱۸میلیارد دلار رسید. گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در نیمه نخست سال جاری میلادی با کاهش قابل توجه ۳۲٫۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. مبادلات ایران و چین در ماه های ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۲۶٫۸۶۸میلیارد دلار گزارش شده بود اما این رقم در مدت مشابه سال جاری به ۱۸٫۰۶۷ میلیارد دلار کاهش یافته است.
این درحالی است که خلاف سال های گذشته که همواره تراز تجاری دو کشور به نفع ایران بوده است در نیمه نخست امسال تراز تجاری ایران با این کشور منفی شده است. صادرات چین به ایران در این دوره ۳۲۰میلیون دلار از میزان واردات این کشور بیشتر بوده است. واردات چین از ایران در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی به ۸٫۸۷۳ میلیارد دلار رسیده که این رقم با افت ۴۴٫۱درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. چین در ماه های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۵٫۸۷۲میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود. نفت کالای عمده وارداتی چین از ایران است. صادرات چین به ایران نیز در ماه های ژانویه تا ژوئن امسال کاهش ۱۶٫۴درصدی داشته و به ۹٫۱۹۳ میلیارد دلار رسیده است. چین در مدت مشابه سال قبل ۱۰٫۹۹۶میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

کاهش ۶۴ درصد صادرات محصولات معدنی
صادرات غیرنفتی، نقش مهمی در اقتصاد کشور می تواند ایفا کند. صادراتی که اگر حساب شده و با برنامه باشد، می تواند ایران را از نفتی بودن نجات دهد. نفتی بودن که تمام کشور را فرا گرفته و اجازه رشد به سایر بخش های اقتصاد را نمی دهد. البته صادرات غیرنفتی مستلزم وجود امکانات و موارد مهمی است. ازجمله زیرساخت هایی که بتواند محصولات ایرانی را برای بازارهای بین المللی آماده کند. کیفیت و کمیت، دو عنصر مهم در این میان هستند. به هرحال با وضعیت اقتصادی کشور در همین سه ماهه اول سال۹۴، ۸۴۹۷ هزار تن صادرات در بخش صنعت رخ داده است.
صادراتی که ۳۵۶۳ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است. البته این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ناچیزی داشته است. به طوری که صادرات محصولات صنعتی در سه ماه اول سال ۹۴ نسبت به سه ماه اول سال۹۳، ۳/۰ درصد از لحاظ وزن و ۲درصد از لحاظ ارزش افزایش پیدا کرده است. در بهار سال ۹۳، ۸۴۷۳ هزار تن از این محصولات به ارزش ۳۴۹۴ میلیون دلار صادر شده بود. با این که صنعت رشد ناچیزی داشته است اما در میان گروه های اصلی صادرات غیرنفتی، بخش معدن با کاهش چشمگیری مواجه شده است. طبق گزارش سازمان توسعه و تجارت در سه ماه اول سال ۹۴، ۳۱۴۶ هزار تن محصولات معدنی به ارزش ۱۴۴میلیون دلار صادر شده بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۲ درصد از لحاظ وزن و ۶۴درصد از لحاظ ارزش کاهش داشته است. به این ترتیب بیشترین کاهش صادرات در بهار سال ۹۴ برای معدنی ها رخ داد. در سال ماه اول سال ۹۳ ، ۶۴۷۲ هزار تن به ارزش ۴۰۳میلیون دلار محصولات معدنی صادر شده بود.

دلایل کاهش صادرات
رییس کل گمرک کاهش قیمت نفت و فرآورده های نفتی را دلیل افت صادرات در چند ماه امسال اعلام کرده و گفته: امیدواریم با سپرده شدن تجارت فرامرزی به گمرک بتوانیم کل مشکل قاچاق را برطرف کنیم.
مسعود کرباسیان با بیان اینکه صادرات غیرنفتی در سال جاری تاکنون به ۷٫۷میلیارد دلار و میزان واردات در این مدت به ۵٫۵دلار رسیده است، اظهار کرد: کاهش قیمت نفت و فرآورده های نفتی باعث کاهش ارزش صادرات و واردات شده است.
وی با اشاره به کاهش هفت درصدی صادرات و کاهش ۲۵درصدی واردات در دو ماه اول سال نسبت به مدت مشابه سال قبل در ارتباط با وضعیت تراز تجاری در سال جاری افزود: پیش بینی بودجه در سال ۱۳۹۴ این است که در واردات و صادرات غیرنفتی ۵۰میلیارد دلار درآمد داشته باشیم البته این رقم دور از ذهن نیست چراکه صادرات رشد داشته و واردات نیز روند معمول خود را طی کرده است.
رییس کل گمرک علت اصلی کاهش صادرات در دو ماه نخست سال ۹۴ را عمدتا ناشی از کاهش ارزشی دانست و گفت: این کاهش بیشتر مربوط به قیمت میعانات گازی می شود که به دلیل اثر گذاری کاهش قیمت نفت است. وی آمار ترانزیت تا ۲۸ اردیبهشت ماه را دو میلیون و ۶۷۰هزار تن عنوان و تصریح کرد: سامانه جامع گمرکی و پرداخت الکترونیک باعث شفاف سازی شده و با تسهیلاتی که قائل شدیم، کاهش معطلی ها و افزایش سرعت کار باعث افزایش درآمد های گمرکی در سال گذشته شد.
رییس کل گمرک یکی از دلایل قاچاق در کشور را کندی سیستم و معطلی، تعرفه ها و تفاوت های قیمت دانست و گفت: فقر شفافیت باعث می شود قاچاقچیان بتوانند از مسیر های دیگری کالا را وارد کنند و اگر ما بتوانیم خود را در مسیر آزمون و سرعت قرار دهیم می توانیم آمار قاچاق را کاهش دهیم و افراد نیز در این صورت به مسیر های قاچاق که برای خودشان نیز مشکل زا می شود، روی نمی آورند.

برچسب ها : - - - - - - - - - - -