چهارشنبه ۱ آبان ,۱۳۹۸
۰۶:۱۸

مسکن/ ارزش جهانی املاک در سه ماهه ۲۰۱۵

[۲۲ مرداد, ۱۳۹۴]

تازه‌ترین تحلیل بازارهای املاک در سراسر جهان حاکی است که افزایش قیمت جهانی مسکن حتی با شدت بیشتری ادامه دارد. قیمت‌های مسکن در ۲۵ بازار از ۳۸ بازار جهانی که تاکنون تغییرات آماری آنها در سه ماهه نخست ۲۰۱۵ گزارش شده، افزایش یافته است. آمارهای اسمی که برای عامه آشناتر هستند، نشان می‌دهد که قیمت مسکن در ۳۱کشور افزایشی و تنها در ۷کشور روندی کاهشی داشته است. ۲۰ بازار مسکن شتاب صعودی قوی‌تری در سه ماهه نخست ۲۰۱۵ داشته‌اند درحالی که ۱۸بازار مسکن دیگر، شتاب ضعیف‌تری را نشان داده‌اند.

قدرتمندترین بازارهای مسکن در اروپا
براساس گزارش «گلوبال پراپرتی» ایرلند همچنان با جهش۵۷/۱۷درصدی قیمت در سه ماهه نخست ۲۰۱۵، عنوان برترین بازار مسکن جهان را حفظ کرده است. افزایش قیمت مسکن در ایرلند در سه ماهه نخست ۲۰۱۴، ۴۹/۷درصد گزارش شده بود. این در حالی است که بازار مسکن این کشور طی ۱۵سال گذشته بیشترین افزایش سالانه را به خود اختصاص داده است.سه بازار از پنج بازار قدرتمند مسکن براساس پژوهش «گلوبال پراپرتی» در اروپا واقع شده‌اند. اما در کل ۱۳بازار اروپایی مسکن افزایش قیمت بیشتری را در سه ماهه نخست ۲۰۱۵ نسبت به دوره مشابه سال گذشته تجربه کرده‌اند و تنها ۶ بازار عملکرد ضعیفی را به نمایش گذاشته‌اند.از سوی دیگر، افزایش قیمت مسکن در بازارهای املاک ایالات متحده امریکا و برزیل در مقایسه با سایر بازارها به ‌شدت کاهش یافته است. در دوبی پس از افزایش قیمت‌های چشمگیر طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ قیمت واحدهای مسکونی تا ۷۲/۲درصد طی سه ماهه نخست ۲۰۱۵ افت کرده است. در همین حال، آسیا همچنین به استثنای ژاپن و هنگ‌کنگ به طور کلی تضعیف شده است. قیمت مسکن هنگ‌کنگ به طور چشمگیری تا ۳۶/۱۴درصد طی سه ماهه نخست ۲۰۱۵ افزایش یافته است. البته در این بازار برخلاف رشد ضعیف اقتصادی ۱/۲درصدی در فصل اول ۲۰۱۵ واحدهای مسکونی تا ۴/۵۵درصد افزایش نسبت به سال قبل نیز فروخته شده است.

پرشتاب‌ترین بازارهای اروپا
براساس گزارش «گلوبال پراپرتی» از دیدگاه مشتریانی که با دلار امریکا خرید می‌کنند به واسطه افت نرخ یورو در برابر دلار، در سال گذشته میلادی افزایش قیمت در بسیاری از بازارهای املاک اروپایی با افت قیمت در برخی دیگر از بازارهای منطقه یورو همراه بوده است. ایرلند هم اینک پر شتاب‌ترین بازار املاک جهان است. اگرچه قیمت فصل به فصل واحدهای مسکونی ایرلند در آخرین فصل به ۲۴/۱ درصد افت کرده است. بازار املاک استونی با جهش قیمت واحدهای مسکونی در تالین پایتخت این کشور تا ۶/۹درصد طی سه ماهه نخست ۲۰۱۵ افزایشی قابل توجه را تجربه کرده است اما این افزایش قیمت کمتر از جهش قیمت ۱/۲۰درصدی سه ماهه نخست سال گذشته میلادی در تالین بوده است. بازار ملک سوئد نیز با افزایش قیمت مسکن تا ۷۹/۸درصد در سه ماهه نخست ۲۰۱۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل، عملکردی قوی را به نمایش گذاشته و بیشترین افزایش قیمت در ۵ سال گذشته را ثبت کرده است. بازار ملک ترکیه با افزایش قیمت واحدهای مسکونی به ۸۶/۷درصد طی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۵ به دوره مشابه سال قبل همچنان بزرگ است. رقمی که کمی از عدد ۱۶/۷درصد رشد سالانه ۲۰۱۴ نیز بالاتر است. این همه درحالی است کهارزترکیه (لیر) طی دو سال گذشته روندی نزولی قابل توجهی داشته است. میانگین قیمت‌های مسکن در ایسلند طی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۵ تا ۷۱/۷درصد رشد داشته که تقریبا مشابه ۳۷/۷ رشد ثبت شده در دوره مشابه سال ۲۰۱۴ است. بریتانیا با افزایش قیمت تا ۷۲/۵درصد، نروژ تا ۱۷/۵درصد و لیتوانی تا۰۶/۳درصد طی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۵ نسبت به دوره مشابه سال گذشته میلادی، سایر بازارهای قدرتمند املاک اروپا به شمار می‌روند.
بازار مسکن کشورهایی همچون سوییس، هلند، پرتغال، لیتونی و اسلواکی نیز در رده بازارهایی با افزایش قیمت متوسط دسته‌بندی می‌شوند که همگی آنها به غیر از لیتوانی و پرتغال عملکرد بهتری در سه ماهه نخست ۲۰۱۵ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل داشته‌اند.

بازارهای نزولی اروپا
در همین حال ۶ بازار از ۱۹بازار املاک اروپا که در این پژوهش بررسی شده‌اند، افت قیمت را طی فصل اول ۲۰۱۵ تجربه کرده‌اند. اوکراین همچنان ضعیف‌ترین بازار ملک جهان است به گونه‌یی که نرخ واحدهای مسکونی جدید تا ۲۱/۳۶درصد در سه ماهه نخست ۲۰۱۵ افت کرده است. این درحالی است که این افت قیمت در پی نزولی شدن قیمت‌ها در چهار فصل ۲۰۱۴ به ثبت رسیده‌اند. قیمت واحدهای مسکونی روسیه نیز تا ۶۱/۹درصد در سه ماهه نخست ۲۰۱۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل افت کرده‌اند. این افت البته در پی کاهش ۱۵/۵درصدی قیمت‌ها در فصل اول ۲۰۱۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن رخ داده است. روبل (ارز روسیه) نیز طی سال ۲۰۱۴ افت قابل توجهی را شاهد بوده است. در سایر بازارهای املاک اروپا از جمله اسپانیا با کاهش ۱۲/۲درصدی قیمت‌ها طی فصل اول سال جاری میلادی شاهد افت قیمت واحدهای مسکونی کوچک‌تر بوده‌ایم. بازار املاک یونان نیز با رشد منفی ۸۶/۱درصدی، رومانی با رشد منفی ۹۹/۰درصدی و فنلاند با رشد ۹۸/۰درصدی قیمت‌ها مواجه بوده‌اند. البته همه این بازارها در فصل اول ۲۰۱۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن عملکرد بهتری را به نمایش گذاشته‌اند.

روند نزولی اغلب بازارهای ملک آسیا
براساس گزارش «گلوبال پراپرتی» ۷ بازار از ۱۰بازار ملک آسیا که آمارهای آنها در دسترس بوده‌اند طی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۵ ضعیف‌تر شده‌اند. در بجینگ (چین) شاخص قیمت واحدهای مسکونی دست دوم برخلاف افزایش ۰۴/۱۰درصدی در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۴ تا ۳۳/۵درصد در دوره مورد نظر کاهش یافته است. بازار مسکن سنگاپور نیز با توجه به افت ۴۵/۳درصد طی فصل اول ۲۰۱۵ که برای ششمین فصل متوالی رخ داده، قیمت همچنان راکد است. قیمت مسکن در بازارهای املاک ویتنام، اندونزی و تایوان طی سه ماهه نخست ۲۰۱۵ با کاهش همراه بوده است، در همین حال بازار مسکن تایلند و فیلیپین با رشد قیمتی اندکی روبه‌رو بوده‌اند. بر اساس این گزارش، بازار مسکن دوبی شتاب خود را از دست داده است. پس از افزایش قیمت‌های چشمگیر مسکن در دوبی طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ قیمت واحدهای مسکونی دوبی طی یک سال منتهی به فصل اول ۲۰۱۵ تا ۷۲/۲درصد افت کرد. در همین حال افت واقعی قیمت مسکن در آخرین فصل ۶۴/۵ درصد بوده است.

وضعیت رکودی بازار مسکن ایران
به گزارش «تعادل» تازه‌ترین آمارهای منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، شاخص قیمت مسکن در فصل اول سال ۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴درصد کاهش یافته است. همچنین تعداد معاملات در بهار امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۲درصد کاهش یافته است. در این میان اگرچه به گواه آمار، رکود بیش از دو سال بازار مسکن عمیق‌تر شده است اما پس از دستیابی ایران و ۱+۵ به توافق هسته‌یی امیدهایی برای خروج از رکود و رونق‌گیری اندک این بازار در ماه‌های پایانی سال جاری ایجاد شده است. این درحالی است که تولید مسکن به دلیل استفاده تقریبا ۱۰۰درصدی از مصالح داخلی هیچگاه تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی علیه ایران نبوده و رکود در بازار مسکن در مکانیسم‌های درونی اقتصاد ایران ریشه دارد.

۳ بازار قدرتمند آسیا
تنها سه بازار عمده مسکن آسیا – هنگ‌گنگ، ژاپن و کره جنوبی – عملکرد قدرتمندی طی سه ماهه نخست سال داشته‌اند. در این دوره قیمت واحدهای مسکونی هنگ‌کنگ و ژاپن به ترتیب شاهد جهش ۳۶/۱۴درصد ۳۲/۶درصد بودند و شاخص قیمت مسکن کره جنوبی نیز در این دوره زمانی ۳۱/۱درصد رشد داشته است. براساس این گزارش، قیمت مسکن در سرزمین‌های اشغالی با شدت بیشتری رشد داشته‌اند. میانگین قیمت مسکن در سراسر سرزمین‌های اشغالی فلسطین طی یک سال منتهی به آغاز فصل دوم ۲۰۱۵ تا ۲۶/۸درصد رسیده است. قیمت مسکن در فصل اول ۲۰۱۵ در قیاس با دوره مشابه سال قبل ۴۳/۳درصد بالغ شده و قوی‌ترین رشد قیمت طی دو سال گذشته را به ثبت رسانده است.

کاهش شتاب رشد قیمت مسکن امریکا
درحالی که افزایش قیمت مسکن تثبیت شده، روند صعودی قیمت مسکن امریکا کند شده است. شاخص ملی قیمت مسکن کیس- شیلر تا ۲۴/۴درصد طی یک سال منتهی به آغاز فصل دوم سال ۲۰۱۵ افزایش یافته که نشان‌دهنده کاهشی شدید از ۲۸/۷درصد رشد در دوره مشابه سال قبل از آن است. براساس شاخص ملی اف. اچ. اف.‌ای، قیمت مسکن امریکا در سال ۲۰۱۴ تا ۰۶/۵درصد افزایش یافته بود که نسبت به رشد ۲۸/۵درصدی در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۵ کمی کاهش داشته است. بازار ملک کانادا اما روندی معکوس را تجربه کرده است. قیمت مسکن در ۱۱بازار عمده این کشور تا ۵۷/۳ رشد داشته که کمی بالاتر از رشد ۹۸/۲درصدی در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۴ است.

بازار مسکن در نیم کره جنوبی
براساس این گزارش، بازار املاک زلاندنو نیز همچنان پر قدرت است به طوری که قیمت واحدهای مسکونی متوسط در سراسر این کشور تا ۸۵/۷درصد طی یک سال منتهی به اول فصل دوم ۲۰۱۵ افزایش داشته است. افزایش قیمت فصل اول ۲۰۱۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن نیز ۸۵/۵درصد ثبت شده است. شاخص قیمت مسکن در آفریقای جنوبی نیز برای آپارتمان‌های با متراژ متوسط تا ۶۵/۱درصد طی یک سال منتهی به اول فصل دوم ۲۰۱۴ افزایش یافت. اما قیمت واحدهای مسکونی در پایان فصل اول ۲۰۱۵ نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن ۱۳/۱درصد افت را تجربه کرد.ارزآفریقای جنوبی (راند) به ‌شدت در برابر دلار امریکا طی دو سال گذشته سقوط کرده است.
قیمت واحدهای مسکونی برزیل هم اینک به دلیل رشد مهار شده اقتصاد و ناآرامی‌های شهری درحال افت است. در سائوپالو، قیمت مسکن طی یک سال منتهی به آغاز فصل دوم ۲۰۱۵، ۲/۱درصد کاهش یافت. این کاهش پس از این رخ داد که افزایش‌ سالانه قیمت مسکن از ۷۱/۶درصد در فصل اول ۲۰۱۴ تا ۱۳/۲درصد در آخرین فصل ۲۰۱۴ سقوط کرد. این همه درحالی است کهارزبرزیل (رئال) طی دو سال گذشته در برابر دلار امریکا به ‌شدت کاهش یافته است.

برچسب ها : - - - - - - - - - -