جمعه ۲۸ تیر ,۱۳۹۸
۱۵:۱۸

حمل و نقل بین المللی/جابجایی حدود ۹۰ درصد کالا و ۸۰ درصد مسافر استان از طریق حمل و نقل جاده ای

[۲۵ اسفند, ۱۳۹۳]

سید حیدر رضوی

مهندس وحدتی فرد مدیرکل حمل ونقل و پایانه های استان خراسان رضوی:

استان خراسان با ۲ کشور افغانستان و ترکمنستان از طریق ۴ مرز دوغارون، لطف آباد ، باجگیران و سرخس در ارتباط است و مبادلات تجاری و مسافری خود را انجام می دهد.براساس آمارهای ارائه شده از پایانه های مرزی استان در طی ۱۱ ماه ابتدایی سال جاری حدود ۸/۱ میلیون تن صادرات و ۵۰ هزار تن واردات انجام شده است. و همچنین حدود ۷/۳ میلیون تن کالای ترانزیتی در طی همین مدت از سطح استان عبور کرده است. که بنا به گزارش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای این امر سبب شده است که پایانه مرزی دوغارون در جایگاه دوم صادرات و پایانه های مرزی لطف آباد و سرخس در جایگاه های ۶ و ۷ کشور قرار گیرند. مهندس وحدتی فرد در گفت وگو با خبرنگار ما ضمن بیان مطلب فوق به دیگر سوالات بدین گونه پاسخ داد:

چه اقداماتی برای روان سازی حوزه حمل و نقل بین المللی و ترانزیت استان انجام شده است؟
از مهمترین اقدامات اداره کل در سال ۱۳۹۳ بصورت خلاصه می توان به موارد زیر اشاره نمود.
– ساماندهی ناوگان خارجی متقاضی حمل محصولات تولیدی کارخانجات سیمان و فولاد و سایر مراکز بارگیری در سطح استان خصوصاً ناوگان افغانی به منظور جلوگیری از بروز تخلفات احتمالی در فرآیند حمل کالا خصوصاً قاچاق و خروج از مسیرهای قانونی و همچنین رفع موانع حمل ونقلی برای صادرات به افغانستان بوده است.
– برگزاری جلسات منظم با مدیران پایانه های مرزی جهت ارتقاء نظارت بر اجرای صحیح امور و جلوگیری از هرگونه موانع احتمالی برای روان سازی امور حمل ونقل و… مصوبات ستاد و کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا وارزاستان.
– فعال نمودن مدیران پایانه های مرزی در خصوص پیگیری امور نظارت ها و کنترل ها با طرح موضوع در جلسات کمیته هماهنگی پایانه مرزی در چارچوب بند ماده ۱۳ دستورالعمل ساماندهی و تقویت مدیریت مبادی ورودی و خروجی زمینی کشور مصوب کار ویژه شورای امنیت کشور در راستای کاهش و حذف موانع احتمالی که در جریان کار و فعالیت ایجاد می شود.
– در راستای افزایش آگاهی رانندگان خارجی حمل و نقل بین المللی در خصوص قوانین و مقررات داخلی خصوصاً حمل محمولات خطرناک، مهار ایمن بار و همچنین قوانین گمرکی و قاچاق کالا این اداره کل با همکاری انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی کالا برای اولین بار در سطح کشور اقدام به برگزاری دوره آموزشی “ حمل و نقل بین المللی کالا ویژه رانندگان خارجی “ از ابتدای دی ماه ۹۳ نمود و در طی آن تاکنون حدود ۳۰۰ راننده، بیش از ۲۴۰۰ نفر- ساعت آموزش دیدند.
– پیگیری اجرائی شدن نرم افزار صدور راهنامه بین المللی (CMR) بصورت برخط با درج کد رهگیری و نظارت بر اجرای آن به منظور ساماندهی حمل محمولات صادراتی و ترانزیتی و تهیه بانک اطلاعاتی
– محوطه سازی و آسفالت لاین ورودی به بخش تجاری وتفکیک مسیرهای مسافری و باری با ایجاد موانع فیزیکی در محل پایانه مرزی دوغارون به جهت تقویت نظارت ها و انجام کنترل های لازمه توسط دستگاه های ذیصلاح.
– زیر ساخت های لازم فن آوری و اطلاعات در بخش با استفاده از فیبر نوری در محل پایانه های مرزی اماده و در صورت هماهنگی و همکاری سایر دستگاه ها امکان اجرای سامانه مکانیزه طرح جامع اطلاعات پایانه های مرزی و ثبت اطلاعات مترددین در درب های ورودی و خروجی توسط این این اداره کل فراهم شده است.
– افتتاح سالن تجاری پایانه مرزی با مساحت حدود ۴۰۰۰ مترمربع با تمامی امکانات به منظور استقرار نمایندگان تمامی دستگاه ها در یک مکان و ارائه خدمات به مترددین که باعث تقویت نظارت ها و کنترل ها و رضایت مندی مترددین و ارباب رجوع را درپی داشته است.
– تهیه بانک اطلاعاتی از شرکت های حمل و نقل بین المللی و نمایندگی آنها در سطح استان جهت شناسایی افراد فعال در حمل و نقل بین المللی استان و جلوگیری از فعالیت افراد متفرقه خارجی و افراد غیر مسئول در شرکت ها.
– ساماندهی نسخ راهنامه بین المللی (CMR) جهت حذف تدریجی صدور راه نامه صوری توسط شرکت های حمل و نقل بین المللی.
– بروز نمودن سامانه مدیریت و کنترل تردد در مرز تحت وب جهت سهولت دسترسی به اطلاعات و ساماندهی ترددهای ناوگان ترانزیتی و صادراتی در پایانه های مرزی استان.
– برگزاری نشست های مشترک با پلیس راه به منظور تقویت نظارت ها ی لازمه بر تردد ناوگان ترانزیت
– پیگیری اجرائی شدن نصب دوربین های پلاک خوان در محل پایانه های مرزی در چارچوب ماده ۸ دستورالعمل ساماندهی و تقویت مدیریت مبادی ورودی و خروجی زمینی کشور مصوب کار ویژه شورای امنیت کشور
– صدور کارت شناسائی برای تردد افراد شاغل شرکتی و خدماتی در محیط پایانه های مرزی در چارچوب بند ﻫ ماده ۸ دستورالعمل ساماندهی و تقویت مدیریت مبادی ورودی و خروجی زمینی کشور مصوب کار ویژه شورای امنیت کشور
– ساماندهی پایش ها( کنترل ها) و تقویت نظارت هادر مبادی مرزی با پیگیری موضوع در جلسات کمیته هماهنگی پایانه مرزی در چارچوب ماده ۹ دستورالعمل ساماندهی و تقویت مدیریت مبادی ورودی و خروجی زمینی کشور مصوب کار ویژه شورای امنیت کشور
– برگزاری جلسه هماهنگی بین این اداره کل و اداره کل سیستان و بلوچستان به منظور ساماندهی ورود موقت و صدور مجوز بارگیری برای ناوگان افغانی متردد در مسیرهای ترانزیتی ایران
– پیگیری رفع مشکلات واگذاری زمین برای احداث تیر پارک به منظور ایجاد توقفگاه های ایمن و نظارت شده بر ناوگان ترانزیت
– رفع مشکلات سرمایه گذاری اتباع خارجی در محل شرکت های حمل و نقل بین المللی با تسهیل امور و قانونی کردن فعالیت آنان در محل شرکت ها
– تفکیک مسیرهای باری و مسافری در پایانه مرزی باجگیران به منظور تداخل کاری و ارتقاء نظارت ها و بهره برداری صحیح از دستگاه های ایکس ری مسافری
با توجه به مواردی که عرض شد این اداره کل توانسته بخش های بسیار زیادی از اهداف خود را در سال ۹۳ در زمینه حمل و نقل بین المللی تحقق بخشد.

برای افزایش نقش تشکل های بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل بین الملل چه اقداماتی انجام شده است و از این نظر استان چه جایگاهی دارد؟
در حاضر حدود ۱۶۵ شرکت و ۶۳ نمایندگی در بخش حمل و نقل بین المللی کالا در سطح استان فعالیت دارند که تمامی آنها زیر نظر انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی کالا هستند. در این راستا اداره کل به منظور افزایش نقش این انجمن در چارچوب ماده ۸۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۱۳۸۰ تعدادی از وظایف خدماتی خود مانند تکمیل پرونده شرکت های متقاضی تاسیس، تمدید و یا تعویض پروانه فعالیت، کنترل اسناد و مدارک ناوگان خارجی تحت پوشش شرکت های حمل و نقل متقاضی ورود به کشور، به این انجمن واگذار کرده است .
از سوی دیگر در رابطه با مسائل و مشکلات حمل و نقل بین المللی استان و به منظور افزایش هماهنگی با شرکت های حمل و نقل جلساتی متعددی با نمایندگان انجمن صنفی شرکت ها برگزار می گردد که آخرین موارد در بحث فروش سوخت با قیمت شناور در مرزها، پایش سوخت ناوگان ترک، هماهنگی با اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان سیستان و بلوچستان جهت استقرار نمایندگان شرکت های حمل و نقل بین المللی استان و مواردی از این دست را می توان نام برد که در طی ۲ ماه اخیر انجام شده است.
انجمن صنفی رانندگان حمل و نقل بین المللی استان نیز که در طی دو یا سه سال اخیر با حمایت این اداره کل تاسیس شده است نیز مورد توجه اداره کل بوده و با استناد ماده قانونی بیان شده طی توافقنامه ای قسمتی از خدمات اداره کل به این انجمن واگذار گردید.
در خاتمه لازم به ذکر است از اقدامات مهم و اصلی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان تقویت انجمن های صنفی شرکت ها و رانندگان می باشد و در این راستا نیز حمایت های لازم از آنها صورت گرفته است.

با توجه به اینکه جنابعالی متولی بخش حمل و نقل استان می باشید چرا مشکلات ایجاد شده توسط سایر بخشها در حمل و نقل استان بخصوص حمل و نقل بین المللی پیگیری نمی شود؟
البته طرح مسائل بصورت کلی نادرست است اگر بصورت موردی موضوعی مدنظر شماست میتوانید بیان بفرمایید تا توضیحات کامل ارائه شود لیکن لازم به ذکر است معمولاً و مطابق آیین نامه ها و دستورالعمل های ابلاغی در زمینه حمل و نقل بین المللی و هماهنگی بیشتر میان ادارات و نهادهای ارائه کننده خدمات در پایانه های مرزی بصورت ماهیانه جلسات تحت عنوان ” جلسات هماهنگی پایانه مرزی” برگزار می شود و صورتجلسات آن به این اداره کل و متعاقب آن برای دفتر سیاسی امنیتی استانداری و دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی سازمان متبوع ارسال می گردد.
در سطح استان نیز این اداره کل بصورت فعال در جلسات شورای ساماندهی مبادی مرزی استان که به ریاست استاندار برگزار می شود، نیز حضور دارد.ضمن اینکه بایستی اذغان داشت وقتی جابجایی حدود ۹۰ درصد کالا و حدود ۸۰ درصد مسافر استان از طریق جاده با حدود ۴۶۰۰۰ نفر راننده و ۴۳۰۰۰ دستگاه ناوگان حمل ونقل با ۵۵۰شرکت حمل ونقل بیانگر فعال و پویا بودن این بخش است که مسلماً در موضوعاتی ، گرفتاری هایی وجود دارد که مورد اذغان است و امیدواریم که با حمایت صنوف آنها بهتر از قبل موضوعات را مدیریت نماییم و به شکر خداوند متعال مشکل خاصی هم در این بخش وجود ندارد.

برای نوسازی ناوگان حمل و نقل استان چه اقداماتی انجام شده است.
سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای سیاست های خود را جهت نوسازی ناوگان به دو گروه فعال بخش حمل و نقل یعنی شرکت ها و رانندگان بصورت جداگانه انجام داده است از جمله ارائه تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی در سال ۱۳۹۲ و ۱۵۰ میلیون تومانی در سال جاری برای رانندگان که در حال حاضر نیز در دست اجرا می باشد.
از طرف دیگر برای افزایش سرمایه گذاری شرکت های حمل و نقل در این زمینه نیز تاکنون دو طرح اجرا شده است که میتوان به ارائه تسهیلات از طریق صندوق توسعه ملی و ارائه تسهیلات ورود ناوگان با حداکثر ۳ سال کارکرد با استفاده از بند ﻫ ماده ۱۶۳ قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود که در اکثر این موارد تسهیلات مشروط به از رده خارج کردن ناوگان فرسوده می باشد. البته طرحی جدیدی نیز توسط سازمان راهداری در حال حاضر در حال انجام است که برای خرید و یا جایگزینی ناوگان فرسوده، تسهیلات ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون ریالی پرداخت خواهد شد که پس از ابلاغ آن به این اداره کل اطلاع رسانی لازم انجام می پذیرد.با توجه به اینکه موارد فوق الذکر بصورت ملی و متمرکز در ستاد مرکزی سازمان متبوع انجام می شود. این اداره کل مدارک متقاضیان را جمع آوری نموده و برای ستاد مرکزی ارسال می نماید.
البته شایان ذکر است متاسفانه به دلیل قوانین سختگیرانه مالیاتی برای ناوگان ملکی شرکت ها، متاسفانه شرکت های حمل و نقل تمایلی برای استفاده از تسهیلات جهت افزایش ناوگان خود ندارند که در این زمینه مکاتبات متعددی انجام شده است که با آسیب شناسی این موضوع راهکارهای مناسب جهت تشویق شرکت های حمل و نقل به توسعه ناوگان خود صورت پذیرد.

برچسب ها : - - - - - - - - - -