چهارشنبه ۱ آبان ,۱۳۹۸
۰۷:۱۱

دورنما/برداشتن تحریم ها بر صنعت خودرو ایران چه خواهد کرد؟

[۲۷ دی, ۱۳۹۲]

منبع: Contributor Report ، گروه ترجمه

با برداشته شدن تحریم ها صنعت خودروی ایران دوباره جهش خواهد یافت. این صنعت از امضای توافق نامه ی ژنو، ابراز خرسندی دارد و این توافق نامه سبب می گردد که محدودیت های تجاری کمتر گردد و ایران را قادر خواهد ساخت تا به خرید بیشتر قطعات خودرو از خارج از کشور مبادرت نماید. جیم اونیل مدیر دارایی گلدمن ساکس، که برای اولین بار اصطلاح BRIC (برزیل، روسیه، هند و چین) را بنیان نهاد، ایران را از جمله کشورهایی می داند که در حال پیوستن به اقتصاد های نوظهور می باشد.
او به این موضوع اشاره می کند که این کشور و جوانان ایران بسیار به کالاهای غربی تمایل دارند. هنگامی که تحریم ها برداشته شوند این تمایل رشد بیشتری از قبل خواهد داشت.
در حال حاضر صنعت اتومبیل سازی ایران، صنعت خودرو سازی بزرگی بعد از نفت و گاز به شمار می رود. صنعت خودروی ایران، حدود ۱۰ درصد به تولید ناخالص داخلی کشور کمک می نماید.
صنعت خودرو برای اولین بار در دهه ی ۴۰ توسعه یافت، اما بعد از انقلاب اسلامی و به خصوص در سال ۱۹۷۹ به طور کلی رو به زوال رفت و دوباره از سال ۲۰۰۰ به این طرف یعنی در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ میزان تولید خودروی کشور به یک میلیون دستگاه رسید. در سال ۲۰۰۹ ایران پنجمین کشور جهان به لحاظ نرخ رشد تولید خودرو پس از چین، تایوان، رومانی و هند به شمار می رفت. سرمایه گذاری های مشترک زیادی بین خودروسازان ایرانی و خارجی وجود دارد.
این خودروسازان با چند خودروساز محبوب بین المللی از قبیل پژو، سیتروئن (فرانسه)، فولکس واگن (آلمان)، نیسان (ژاپن)، تویوتا (ژاپن)، کیا موتورز (کره ی جنوبی)، پروتون (مالزی)، چری (چین) و بسیاری دیگر از تولید کنندگان خودروهای سبک و سنگین از جمله رنو (فرانسه)، BMW، مرسدس بنز (آلمان)، دوو و هیوندای (کره ی جنوبی) سرمایه گذاری مشترک دارند که این سرمایه گذاری ها همگی از سال ۱۹۹۱ پدید آمده است. تحریم ها به شدت و به خصوص روی تولید قطعات یدکی بخش خودرو تأثیرگذار بوده است.

ولی با این حال، از سوی دیگر این تحریم به توسعه ی قطعات خودرو و بخش تولید ایران کمک نموده است. در سال ۲۰۱۲ تولید خودرو به میزان ۴۰ درصد نه تنها با تحریم بلکه با برداشتن یارانه های دولتی کاهش یافت. با این حال، هنوز هم علاقه در منطقه و به ویژه توسط سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد و در این میان نام کسانی که در کنفرانس خودرو شرکت نمودند یعنی نام شرکت های رنو و Pininfarina SpA) PINF) ایتالیا بیشتر به چشم می خورد. ایالات متحده ادعا می کند که ایران طی شش ماه آینده به دلیل کاهش تحریم ها از منافعی به ارزش ۷ میلیارد دلار برخوردار خواهد گردید. ۱٫۵ میلیارد دلار درآمد حاصل از این منافع به خاطر تعلیق تحریم های صنایع خودرو و پتروشیمی خواهد بود.
ایران هنوز مشکلات اقتصادی متعدد و بسیاری برای همکاری با شرکت های بین المللی برای سرمایه گذاری مشترک در داخل ایران با سرمایه گذاران و بازارهای جدید دارد. لذا بازار ایران یک منطقه ی دست نخورده است و پتانسیل کافی برای سرمایه گذاری دارد.
قبل از تحریم های تجاری، ۴۵۸۰۰۰ خودرو در ایران در سال ۲۰۱۱ به فروش رسید. مدیر ارشد امور مالی فرانسه، ژان باپتیست دو شاتیلون، گفت که در سال گذشته برقراری تحریم ها سبب گردیده است که این کشور ۱۰ میلیون یورو (۱۳٫۵ میلیون دلار) در ماه سود عملیاتی خود را از دست بدهد. نه تنها مردم ایران از کاهش تحریم ها سود می برند بلکه سرمایه گذاران غربی نیز از این سود بی بهره نخواهند بود و همین امر آن ها را به سمت مذاکرات بیشتر و کاهش تنش ها تشویق می نماید.
ایران شانزدهمین رتبه را در صنعت خودروسازی جهان دارد و صادرات خودروی آن به ۳۰ کشور در سرتاسر جهان صورت می گیرد. اکنون توافقلات برای کاهش تحریم ها سبب گردیده است تا صنعت خودروی ایران شاهد تغییراتی باشد و مرتب جلساتی را در پشت درهای بسته و یا کنفرانس هایی را برگزار نماید. از دو سال پیش با به اوج رسیدن صنعت خودروسازی و با تولید ۱٫۷ میلیون خودرو به یک باره تولید این صنعت کاهش یافته است. قطع یارانه های دولتی همراه با تورم و تحریم ها علت این عوامل بوده است ولی تولید کنندگان این صنعت امیدوارند که دوباره آن را رشد دهند.
رئیس سازمان بین المللی تولید کنندگان موتور خودرو می گوید: ایران می تواند به سطح قبلی تولید ماهانه ی خود برگردد. این تمایل روشن دولت ایران در واقع فرستادن سیگنالی به صنعت خودروی جهانی است تا از این پتانسیل عظیم ایران را بهره مند سازد.
پاتریک دمل، ریاست سازمان بین المللی پاریس نیز می گوید: من بر این باورم که این هدف می تواند در چند ماه به واقعیت مبدل گردد. وزیر صنعت ایران، محمد رضا نعمت زاده نیز می گوید: که برای رسیدن به سطح تولید قبلی و ساخت محصولات برای صادرات باید هم به کیفیت و هم به کمیت در این صنعت توجه نمود و هر دوی آن ها را بهبود بخشید.
او می گوید که تمرکز بیشتر باید بر روی تحقیق و توسعه ی این بخش قرار گیرد و همین طور باید بر روی خودروهای دیزلی، خودروهای سواری و نیز ترکیبی که سهمی در بازار کنونی ایران ندارند نیز تمرکز نمود.
با وجود تحریم ها، رنو هم چنان در بازار ایران ماند و به کار خود ادامه داد، در حالی که پژو از دو سال پیش بازار ایران را ترک گفته است و این شرکت ۱۰ سال با ایران همکاری داشته است.
معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری می گوید: تمرکز دولت جدید ایران در وهله ی اول بر روی بهبود ثبات مالی و ایجاد بازاری مناسب برای سرمایه گذاران است و دولت در کاهش نرخ تورم طی ۳ ماه گذشته موفق بوده است.
ریاست سازمان بین المللی پاریس می گوید: که ایران می تواند تولید صنعت خودروی خود را به بیش از ۲ میلیون و ۳ میلیون خودور افزایش ببخشد و نیز می تواند در رتبه بندی ده کشور برتر تولید اتومبیل جهان طی چند سال آینده قرار بگیرد. بسیاری از شرکت هایی هم که آمادگی خود را برای ورود به بازار ایران ابراز نموده اند بیشتر به دلیل سیاست های ایران و به ویژه دولت جدید بوده است که برای سرمایه گذاری در این بازار موافقت نموده اند، چرا که هیچ محدودیتی بر روی خودروسازها و یا شرکتی که در این بازار است، وجود ندارد و این علامت مهمی برای صنعت خودروسازی ایران به شمار می رود.

برچسب ها : - - - - - -