چهارشنبه ۱ آبان ,۱۳۹۸
۰۵:۵۵

دورنما/اثر برداشتن تحریم ها بر صنعت نفت و پتروشیمی

[۲۷ دی, ۱۳۹۲]

منبع: RPT-Fitch، گروه ترجمه

تحریم های اقتصادی تحمیل شده ی آمریکا بر ایران با بهبود روابط بین دو کشور رو به کاهش می باشد. کاهش تحریم ها می تواند افزایش عرضه ی نفت ایران را در بازارهای جهانی به حدود ۸۰۰۰۰۰ بشکه در روز برساند که همین امر منجر به پایین آمدن قیمت ها خواهد گردید. همین طور مؤسسه ی فیچ می گوید که در سال ۲۰۱۴ هزینه های عملیاتی تجهیزات، امکانات، مواد و پرسنل )هم ماهر و هم غیر ماهر(، در صورتی که تقاضا برای محصولات و خدمات وجود نداشته باشد باز هم روند صعودی خواهند داشت. با این حال، تغییرات نرخ هیدروکربن کمی پایین تر از سال ۲۰۱۳ خواهد بود و روند اکتشاف و توسعه نیز سیر نزولی خواهند داشت.
شش ماه معاملات نفتی ایران باعث تجدید ساختار صنعت نفت جهانی این کشور خواهد گردید و قیمت های جهانی نفت را تحت تأثیر قرار خواهد داد. لذا هر گونه سقوط در ارزش نفت، به خصوص در خارج از ایالات متحده، سر و صدای شرکت های نفتی بزرگ و کوچک را در خواهد آورد.
قیمت های نفت آمریکا و نفت خام برنت لندن بعد از توافق ایران بیش از ۱ ٪ کاهش یافتند. اما اگر قیمت نفت بیشتر از این کاهش یابد، هزینه های انرژی سراسر جهان نیز کاهش خواهد یافت. این امر می تواند در واقع افزایش فشار تورم در ایالات متحده و منطقه ی یورو و حذف منبع اصلی تورم برای ژاپن را در پی داشته باشد.
بعد از توافقات ایران، مشتریان آسیایی شروع به اعتراض کردن به قیمت های بالای LNG نموده اند و به دنبال این امر قیمت گاز ارزان تر از ایالات متحده گردیده است که در صورت ادامه ی این روند، اعتراضات بیشتر خواهد گردید. طی سه سال گذشته قیمت تولید کنندگان گاز ایالات متحده پایین بوده است.
بین قیمت های جهانی نفت و قیمت گاز ارتباط مستقیمی وجود دارد و اگر قیمت هر بشکه به زیر ۹۰ دلار برسد، فشار علی الخصوص بر روی تولیدکنندگان گاز آمریکا و سراسر جهان، به ویژه کسانی که به تولید ال ان جی با قیمت بالا می پردازند، بیشتر خواهد شد.
از این رو به عربستان سعودی که با ایران مخالف است، آسیب های جدی خواهد رسید اما تمام این موارد همگی به توافقات ایران بستگی دارد. کشورهایی مانند اسرائیل و عربستان سعودی با توافقات ایران و برداشتن تحریم های این کشور مخالفند.
در حال حاضر بزرگترین سؤال این است که چه مقدار از نفت اضافی ایران برای رسیدن به بازار مدیریت خواهد گردید. ۴۵٪ از کاهش صادرات نفت ایران به این دلیل بوده است که چین، هند و کره ی جنوبی، واردات نفت خام ایران را قطع نموده اند.
دولت جدید آقای حسن روحانی با توافق بر سر محدود نمودن برنامه ی هسته ای خود از این پس طی چند ماه آینده می تواند تا ۱٫۵ میلیون بشکه در روز نفت خام ایران را به بازارهای جهانی تحویل دهد. با گذاشتن تحریم ها در سال ۲۰۱۲ صادرات نفت ایران از ۲٫۵ میلیون بشکه در روز به ۱٫۱ میلیون بشکه نفت در روز کاهش یافت. اما تحریم های اضافی صادرات نفت ایران را تنها به ۷۱۵،۰۰۰ بشکه خواهد رساند.
ایران گفته است که مجبور به ذخیره سازی بیش از ۳۷ میلیون بشکه به دلیل تحریم ها گردیده است. به طور معمول باید قیمت نفت برای صادر کنندگان جهان بالاتر باشد. اما با افزایش تولید در آمریکا، قیمت نفت تا ۹۳ دلار در هر بشکه به طور فزاینده ای کاهش یافته است. ۱٫۵ میلیون بشکه با حدود ۲ درصد از عرضه ی جهانی (در حدود ۸۸ میلیون بشکه در روز) برابر می باشد. نفت خام اضافی ایران به این کشور کمک خواهد کرد که کمبود ظرفیت محموله ی لیبی و نیجریه که حدود ۱٫۵ میلیون بشکه در روز است را جبران نماید. این کمبود به قیمت نفت خام برنت کمک نموده است تا قیمت آن بالاتر از نفت خام استاندارد تگزاس در غرب ایالات متحده باشد. حق بیمه ی نفت خام برنت در حال حاضر حدود ۱۵ دلار در هر بشکه می باشد.
تحلیلگران سیتی گروپ می گویند که توافقنامه جدید ژنو می تواند قیمت جهانی نفت را تا ۱۳ دلار کاهش دهد، که این سبب کاهش نفت خام برنت به کمتر از ۱۰۰ دلار و نفت خام ایالات متحده به پایین تر از ۸۰ دلار خواهد شد. با رسیدن قیمت به مقدار حداقل یعنی ۷۰ تا ۸۵ دلار در هر بشکه، این کاهش سبب محدود شدن تولید جهانی خواهد گردید. از این رو به عربستان سعودی که با ایران مخالف است، آسیب های جدی خواهد رسید.

برچسب ها : - - - -