دوشنبه ۲۷ آبان ,۱۳۹۸
۰۴:۳۶

اقتصاد خراسان/ایجاد مرکز تجارت صنایع دستی ایران در منطقه تجاری گردشگری سپاد

[۲۸ مهر, ۱۳۹۳]

دکتر سیدمهدی درهمی مدیر عامل منطقه تجاری و گردشگری سپاد خبر داد:

سید حیدر رضوی

دکتر سید مهدی درهمی مدیر عامل منطقه تجاری گردشگری سپاد خراسان در نشستی خبری به مناسبت روز جهانی گردشگری در جمع خبرنگاران به تشریح فعالیت های شرکت سپاد، اهمیت گردشگری و جایگاه آن در کشور پرداخت و گفت: منطقه تجاری گردشگری سپاد ۲۶ سال پیش با پشتوانه ۱۰ هزار سهامدار ایثارگر تأسیس شد. در این مدت بیش از ۱۰ میلیون متر مربع از اراضی شمال غربی مشهد مقدس و ۲ میلیون متر مربع از منطقه تجاری گردشگری سپاد توسط این شرکت آماده سازی شده است.
وی افزود: منطقه تجاری و گردشگری سپاد با وجود بیش از ۳۰۰۰ هزار واحد تجاری فعال در روزهای اوج شلوغی در مجموع ۲۵۰ هزار تن بازدید کننده دارد .
مدیر عامل سپاد با تأکید بر اینکه جاذبه های گردشگری منطقه سپاد مبتنی بر تجارت و تفریحات است، گفت: سپاد بزرگترین سازنده و بهره بردار فضاهای تجاری در سراسر میهن اسلامی ماست.
وی افزود در حال حاضر بازار بزرگ بین المللی میوه و تره بار، بازار بزرگ بین المللی شهید کاوه، بازار بزرگ خیام، ساختمان بی نظیر الماس شرق، مجتمع گردشگری زیبا و لوکس وصال، پارک ساحلی آفتاب، شهربازی روباز سرزمین خورشید، شهربازی سرپوشیده الکترونیکی سرزمین عجایب، سیرک دائمی ملل، مجموعه آکواریوم های آب شور سپاد، مجموعه متعدد سینماهای ۵ بعدی، شهربازی پرندگان خشمگین، نیروگاه تولید همزمان برق و حرارت با عنوان رنگین کمان و بزرگترین نمازخانه کشور به وسعت ۷۰۰ متر مربع در منطقه تجاری گردشگری سپاد قرار دارند.
دکتر سیدمهدی درهمی در ادامه به پروژه های در دست ساخت منطقه تجاری گردشگری سپاد اشاره کرد و گفت: پروژه شبیه ساز سقوط آزاد به عنوان یکی از جدیدترین و جذاب ترین وسایل تفریحی و گردشگری در دنیا مطرح است، بطوری که جریان هوا با سرعت ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتر، احساس سقوط آزاد از هواپیما را بوجود می آورد که غیر از اهداف تفریحی آن برای آموزش علاقمندان به چتربازی نیز استفاده می گردد، و تا پایان سال با اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.
مدیرعامل منطقه تجاری گردشگری سپاد به چند پروژه بزرگ در حال ساخت اشاره کرد و افزود: احداث باغ پرندگان، توسعه پارک ساحلی آفتاب، توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی تولید همزمان برق و حرارت، احداث برج بازار بین المللی خاورمیانه، مجتمع تجاری ستاره شهر و مجتمع مسکونی نوید و چندین پروژه دیگر از جمله پروژه های در دست ساخت از سوی منطقه تجاری گردشگری سپاد است.
وی همچنین از ایجاد مرکز تجاری صنایع دستی ایران در منطقه تجاری و گردشگری سپاد خبر داد و گفت: این پروژه ی مهم توسط دولت محترم به تصویب رسیده است و توسط استاندار محترم خراسان رضوی به عنوان یک ضرورت مصوب شده که انشاء الله به زودی این مرکز در مجاورت مجتمع زیبای تجاری و گردشگری وصال راه اندازی خواهد شد. احداث این مرکز اقدامی هوشمندانه در حوزه معرفی صنایع دستی به سایر کشورهاست.
دکتر سید مهدی درهمی در ادامه به اهمیت صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: صنعت گردشگری پس از صنعت نفت و خودرو سومین صنعت پول ساز در دنیاست و کشورهای موفق مشکلات اقتصادی و اشتغال خود را به کمک صنعت گردشگری حل کرده اند و حتی در بعضی از کشورها تولید ناخالص در حوزه گردشگری به حدود ۲۰% می رسد. اما در کشور ما فرصت های شغلی از حوزه گردشگری کمتر از ۲ درصد است.
وی گفت: در حال حاضر سالانه ۲ تا ۳ میلیون گردشگر خارجی داریم اگر بتوانیم به عدد ۲۵ میلیون گردشگر در سال برسیم مشکلات اقتصادی و بیکاری در کشور ما بطور کلی از بین می رود.
دکتر درهمی تاکید کرد: ما بسیار علاقمندیم در زمینه توسعه گردشگری تعاملات لازم را با دولت داشته باشیم و امیدواریم از سوی دولت اقدام جدی تر و موثرتری در توسعه گردشگری انجام پذیرد.
وی در ادامه گفت: باید به سرعت زیرساخت های لازم برای جذب گردشگری در کشور فراهم گردد و از فضای بسته فعلی خارج شویم. این امر وقتی محقق می گردد که بخش خصوصی در کنار دولت و در جلسات تصمیم گیری حضور فعال داشته باشد.

برچسب ها : - - - - - - - - - - - -