دوشنبه ۲۷ آبان ,۱۳۹۸
۰۴:۵۷

حمل و نقل بین المللی/دو برابر بودن نرخ حمل بار کامیون های ایرانی نسبت به کشورهای همسایه

[۲۸ مهر, ۱۳۹۳]

محمود امتی نائب رئیس انجمن حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی:

حسین کوه زاد

با توجه به اهمیت حمل و نقل جاده ای به دلیل سهم بیش از ۹۰ درصدی در جابجایی کالا و جایگاه آن در صادرات کالا، در آستانه روز ملی صادرات گفتگوی با محمود امتی نائب رئیس انجمن حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی داشتیم که با هم می خوانیم:

خراسان رضوی از چه مزیت های ترانزیتی برخوردار است
خراسان رضوی با حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز زمینی با کشورهای افغانستان و ترکمنستان در شرق و شمال موقعیت خاصی برای ترانزیت ، صادرات و واردات کالا را دارا می باشد.
پایانه های مرزی و گمرکات دوغارون به افغانستان و سرخس، لطف آباد و باجگیران به ترکمنستان ۴ پایانه ای هستند که روزانه صدها کامیون در آن ها تردد می نمایند.
کریدور شرق – غرب یا همان جاده باستانی ابریشم، کالا های ترانزیتی چین و آسیای میانه در شرق و شمال شرقی را از طریق قلمرو ایران به حوزه های قفقاز و آسیای غربی و حوزه دریای مدیترانه منتقل و متقابلا کالاهای غربی را به بازارهای چین و آسیای میانه انتقال می نماید.
مسیر این کریدور در ایران و خراسان رضوی شامل دوغارون، سرخس، باجگیران و لطف آباد و از مرزهای خروجی غربی و شمال غربی کشور می باشد.
این مسیر در خراسان که دروازه ورود به آسیای میانه هم نامیده می شود در گذشته و حال نقش مهمی در انتقال و تبادل کالا از طریق آب های آزاد به کشورهای اسیای میانه داشته و از دو طریق جاده ای و ریلی انتقال کالا صورت می گیرد. در بسیاری از مقاطع زمانی پایانه های مرزی دوغارون، سرخس و لطف آباد از فعال ترین گمرکات کشور بوده اند.
بازار چند صد میلیونی کشورهای آسیای میانه و دارا بودن سه فاکتور امنیت، سرعت و قیمت و دسترسی به آبهای آزاد از طریق بنادر جنوبی و مسیر خراسان رضوی موقعیت ویژه ای در ترانزیت کالا برای این استان فراهم نموده است که با مدیریت صحیح و حساب شده و سرمایه گذاری در زیرساخت ها، کشورمان می تواند به
قطب ترانزیت منطقه تبدیل شود.

در مورد اول متاسفانه، حدود دو برابر بودن نرخ کامیون در مقایسه با نرخ کامیون در کشورهای همسایه، قدرت رقابت با ناوگان خارخی را دشوار نموده که افزایش چشمگیر ورود کامیون خارجی در سال های اخیر و همچنین حمل حدود ۴۰% محمولات ترانزیتی در ۶ ماهه نخست سال ۹۳ توسط ناوگان خارجی ( به استناد امار دفتر ترانزیت سازمان حمل و نقل ) خود موید این موضوع است .

حمل و نقل و ترانزیت کالا چه تأثیری در توسعه صادرات دارند؟
همواره حمل و نقل نقش مهمی در صادرات کالا و بازارهای هدف داشته و می تواند در بهای تمام شده کالا ضریب بالایی را به خود اختصاص دهد قطعا دربهبود صادرات کالا به کشورهای آسیای میانه و افغانستان، حمل و نقل بین المللی استان نقش موثری ایفا نموده و با وجود نو پا بودن حمل و نقل بین المللی استان، از ابتدای بازگشایی مرزهای این کشورها شاهد تاسیس شرکت ها و افزایش ناوگان و در نتیجه خدمات و سرویس دهی مناسبی برای صادرات و ترانزیت بوده ایم .
هر چقدر حجم ترانزیت از کشور افزایش یابد به همان نسبت ناوگان بین المللی قدرتمند شده و به طبع آن یک حمل و نقل بین المللی قوی می تواند پشتوانه خوبی برای حمل محموله های صادراتی باشد.
دولت برای حمایت از حمل و نقل کالاهای صادراتی چه اقدام های باید صورت دهد؟
برای تامین کامیون و ناوگان مورد نیاز حمل صادرات و همچنین تثبیت کرایه های حمل، بخش خصوصی نیاز به حمایت ها و پشتوانه های دولتی دارد از جمله :
– خرید و تامین کامیون به نرخ مناسب
– تجهیز و تدارک جاده ها و پایانه های مرزی
– روانسازی قوانین مرتبط با ترانزیت
در مورد اول متاسفانه، حدود دو برابر بودن نرخ کامیون در مقایسه با نرخ کامیون در کشورهای همسایه، قدرت رقابت با ناوگان خارخی را دشوار نموده که افزایش چشمگیر ورود کامیون خارجی در سال های اخیر و همچنین حمل حدود ۴۰% محمولات ترانزیتی در ۶ ماهه نخست سال ۹۳ توسط ناوگان خارجی ( به استناد امار دفتر ترانزیت سازمان حمل و نقل ) خود موید این موضوع است .
چنانچه در خصوص ورود کامیون با ماخذ حقوق ورودی مناسب تصمیمی اتخاذ نشود و تسهیلات لازم در اختیار بخش خصوصی قرار نگیرد در آینده نزدیک شاهد واگذاری اغلب حمل و نقل بین المللی به ناوگان خارجی خواهیم بود.
مهمترین مشکلات بخش ترانزیت و حمل و نقل کالا به خصوص در زمینه حمل کالاهای صادراتی چه می باشد؟
مهمترین مشکلات ترانزیت و حمل و نقل بین المللی عبارتند از:
– عدم یک متولی واحد و تام الاختیار که فارغ از دخالت حدود ۲۰ اداره و ارگان و سازمان بتواند تصمیم گیرنده نهایی در ترانزیت باشد
– کافی نبودن امکانات و خدمات در بنادر ورودی و پایانه های مرزی برای محموله های پروژه ای و تناژ بالا
– تنوع و تعدد قوانین و بخشنامه های مرتبط با ترانزیت و صادرات که یکجا نمودن و روانسازی راه حل آن میباشد
– اعمال قوانین و بخشنامه های خلق الساعه
– ارائه تسهیلات و حمایت دولت از بخش خصوصی در ورود کامیون با نرخ مناسب
لطفاً در رابطه با مشکل اخیر کامیون ها خروجی از مرز دوغارون و معیار محاسبه سوخت آنها توضیحاتی بیان فرمائید؟
مشکل اخیر که از تاریخ ۱۵/۷/۹۳ در مرز خروجی دوغارون برای کامیون های خروجی متاثر از اجرای نامه گمیسیون برنامه ریزی و هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا وارزاستان ایجادشده اینست که کامیون هایی که قصد خروج از مرز را دارند معیار محاسبه سوخت آنها ظرفیت کامل باک استاندارد می باشد که بر این اساس می بایست رانندگان با باک پر و و به نرخ حدود ۲۰۰۰ تومان برای هر لیتر،گازوئیل را خریده و از مرز خارج شوند .طبق گزارش رانندگان در دو و سه روز گذشته معایب و مشکلات این طرح که توسط انجمن به نهاد و دستگاه ذیربط منتقل شده است، عبارتند از:
– توقف و معطلی و همراه داشتن حدود ۲ میلیون تومان قبل از خروج
– طرف خارجی وقتی اجبار رانندگان را در ورود با باک پر و اجبار در فروش سوخت را احساس کنند با بی رغبتی تمایل به خرید داشته به طوری که راننده در نهایت مجبور به فروش به نرخ ارزانتر و همچنین توقف در آنجا می شود.
– معطلی و فروش این سوخت و همراه داشتن پول نقد در داخل افغانستان زمینه ناامنی را برای راننگان فراهم خواهد کرد.
بنابراین بطور قطع و یقین با توجه به پرداخت مبلغ بین ۰۰۰/۰۰۰/۱۶ ریال الی ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ریال در هر سفر توسط رانندگان برای خرید سوخت و همچنین طولانی شدن زمان حمل، کرایه های حمل را افزایش خواهد داد و از طرفی کمبود ناوگان در مبادی بارگیری برای ترانزیت و صادرات احساس خواهد شد که در این صورت هم تجار و صادر کنندگان ایرانی و هم شرکتهای حمل ونقل بین المللی ضرر وزیانهای هنگفتی را متحمل خواهند شد و دیگر مسیرترانزیتی ایران قابل رقابت با سایر مسیرهای جایگزین نخواهد شد .

برچسب ها : - - - - - - - - - -