دوشنبه ۲۷ آبان ,۱۳۹۸
۰۴:۲۲

مسکن/چگونه صنعتی سازی ساختمان را به یک فرهنگ بدل نمائیم؟

[۱۹ شهریور, ۱۳۹۳]

سیدحیدر رضوی

درگفتگو با مهندس امیررضا پروانه نماینده انجمن صنفی تولید کنندگان و فن آوران صنعتی ساختمان در شرق کشور بررسی شد:
نیاز و تقاضای روزافزون به مسکن در کشور موجب شده است که ساخت و ساز به صنعت ساختمان سازی مبدل شود و اکنون این صنعت در زمره صنایع مادر کشور به شمار می رود.
برقراری نظام قانونمند و منضبط در هر سیستم موجب ارتقای کیفی و بازدهی آن مجموعه می شود لذا با توجه به سرمایه کلانی که سالانه در بخش دولتی و خصوصی برای صنعت ساختمان هزینه می گردد، توجه به کیفیت ساخت وساز باید در اولویت کار مهندسین و دست اندرکاران صنعت ساختمان قرار گیرد.
ساخت واحدهای مسکونی مهر آغازی بر گسترش صنعتی شدن ساختمان سازی و پایانی بر رویه سنتی سازی در کشور بود که هر چند با نواقص بسیار مواجه شد اما با اجرای این پروژه کلید صنعتی سازی ساختمان در کشور زده شد.
در این میان خراسان رضوی در مقایسه با سایر استان های کشور از نظر صنعتی سازی ساختمان در کشور رتبه ای بالاتر دارد که مرهون تلاش بخش خصوصی و انجمن های تخصصی ذی ربط است.در همین راستا خبرنگار ما گفتگویی با مهندس امیررضا پروانه نماینده انجمن صنعتی تولید کنندگان و فن آوران صنعتی ساختمان در شرق کشور، داشته است که با هم مرور می کنیم:
یکی از برنامه های دولت نهم و دهم توسعه صنعتی سازی از ۳ درصد به مقدار مطلوب بود به نظر شما چه میزان از این رقم محقق شده است؟
آغاز طرح بزرگ مسکن مهر در دولت نهم و ادامه آن در دولت دهم زمینه ساز حضور صنعتی سازان در عرصه ساخت و ساز گردید. هر چند طی این سال ها درصد استفاده از سیستم های سازه ای و مصالح نوین و در مجموع صنعتی سازی از ۳ به ۳۰% افزایش پیدا کرد و پروژه های بسیاری با سیستم های نوین RICF و ICF و LSF و CFT طراحی و انجام شد و حتی استفاده از مصالحی مانند پنجره های دوجداره، عایق های جدید و … در پروژه ها به صورت معمول و عادی درآمده است . لیکن هنوز به منظور توسعه پایدار و همه جانبه صنعتی سازی باید تلاش ویژه ای صورت گیرد چرا که اصولاً صنعتی سازی یک تفکر مبتنی بر برنامه ریزی های کلان عمرانی، اقتصادی واجتماعی بوده و پیش ساختگی و استفاده از فناوری های نوین در ساخت و ساز تنها از شروط لازم صنعتی سازی محسوب می شود ولی به هیچ وجه کافی نخواهد بود.

توسعه صنعتی سازی در کشور و استان در گرو چه مقدمات و زیر ساخت هایی است؟
ابتدا می توان توسعه را اینگونه تعریف کرد که توسعه نه تنها افزایش رشد در طی مدت معینی است بلکه تغییر در ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه می باشد به طوری که تداوم و استمرار رشد تضمین شود.
بنابراین توسعه صنعتی ساخت و ساز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و هر گونه طرح و برنامه ریزی در این بخش حتماً باید در تعامل با دیگر برنامه های توسعه ای قرار گیرد.
برنامه توسعه، زمانی می توان محقق بشود که اصل پایداری را در تمامی ارکان برنامه ای خود لحاظ نموده باشد. به این منظور جمع آوری آمار و اطلاعات واقعی از نیازها، توانمندی ها، ظرفیت ها، مطالعات آسیب شناسی و بررسی قابلیت های موجود و تدوین برنامه های استراتژی وا جرایی از فروض اولیه در جهت برنامه ریزی توسعه صنعتی سازی در کشور می باشند.

در بخش فرهنگ سازی چگونه می توان صنعتی سازی را نهادینه کرد؟
هر چند استفاده از اصطلاحاتی مانند صنعتی سازی و فناوری های نوین در طی چند سال اخیر بسیار رایج شده و لیکن همچنان آگاهی جامعه مهندسین و دست اندرکاران صنعت ساختمان با این اصطلاحات بسیار اندک می باشد از این رو وظیفه تمامی ارکان بخش دولتی و خصوصی و کلیه رسانه های صوتی، تصویری و نوشتاری است که در خصوص لزوم صنعتی سازی و همچنین ارزش های اکتسابی آن اطلاع رسانی نمایید.
برگزاری همایش ها، سمینارها و کارگاه های تخصصی برای اطلاع رسانی بویژه برای مدیران و کارمندان ادارات دولتی از قبیل راه، شهرسازی، شرکت های عمران شهرهای جدید واعضای نظام مهندسی با ارائه گواهینامه های معتبر می تواند مفید واقع شود.
همچنین ارائه مجوزهای تشویقی به سرمایه گذاران و حمایت آنها برای سرمایه گذاری در بخش تولید محصولات فناوری های نوین و یا استفاده از سیستم های صنعتی در ساخت و ساز پروژه های انبوه، رتبه بندی شرکت های مجری انبوه ساز براساس توانایی آنها در ساخت و ساز و حمایت از تشکل ها وانجمن های خاص درباره صنعتی سازی از جمله عواملی هستند که می توانند در نهادینه شدن ساخت و ساز صنعتی و توسعه آن بسیار مؤثر باشند.
آیا روند تأمین واحدهای تولیدی صنعتی سازی نیز در کشور به اندازه نیاز پیش می رود؟
اصولاً تولید در کشور ما جز کارهای سود آور محسوب نمی گردد و قوانین نه تنها حمایت کننده بخش تولید نیستند بلکه اکثراً تقابل مستقیم با تولید کننده را ترغیب می نمایند. ضمناً بخش تقاضا به خصوص در بخش های دولتی و نیمه دولتی به شدت علاقمند به ادامه روند گذشته ساخت و ساز معمول بوده و تمایلی به استفاده از سیستم های نوین نشان نمی دهند. لذا بعضاً واحدهای تولیدی صنعتی موجود با کم اقبالی روبرو می باشند. لیکن امکانات بالقوه صنعتی سازی در کشور بالاست و در صورت تدوین قوانین و دستورالعمل های تشویقی و تحریک تقاضا در این بخش امکان بالفعل نمودن توانایی های این بخش وجود دارد.
برنامه های دولت یازدهم در این زمینه چه بوده و پیشنهاد شما چیست؟
دولت یازدهم سیاست خود در زمینه تأمین مسکن به سه بخش مسکن اجتماعی، حمایتی و آزاد تفکیک نموده است و لیکن هنوز برنامه مدون و قابل بحثی در خصوص روش های ساخت و ساز در این حوزه و به طور کلی چشم انداز صنعت ساختمان ارائه ننموده تا بتوان آن را تحلیل کرد.
آیا لغو تحریم ها بر ورود تکنولوژی های صنعتی سازی نیز تأثیری خواهد داشت؟
قطعاً لغو تحریم ها می تواند در کاهش هزینه خرید سیستم ها و تسهیل ورود آنها به کشور و افزایش کیفیت آنها بسیار تأثیرگذار باشد. ولی در زمان تحریم ها نیز بسیاری از تولیدات صنعتی نوین در کشور تأسیس گردید.

برچسب ها : - - - - - - -