دوشنبه ۲۷ آبان ,۱۳۹۸
۰۴:۰۴

مسکن/این کمیته سیاستگذاری مجتمع های تجاری را به عهده دارد

[۱۹ شهریور, ۱۳۹۳]

مهندس سعید عباسیان

رییس کمیته نظارت و سیاستگذاری مجتمع های تجاری مشهد:

براساس آمار منتشره تعداد ۳۷۰ مجتمع تجاری قدیمی و جدید در شهر مشهد وجود دارد که آمار دقیقی از کارکرد و گردش مالی در آن ها وجود ندارد. این در حالی است که مسابقه ی ساخت مجتمع سازان تجاری و اداری همچنان ادامه دارد و بزعم برخی به نقطه اشباع و به تحلیل دیگران به نقطه بلوغ رسیده است. در این صورت این پرسش جدی وجود دارد که در شرایط جدید آیا الزامات تجمیع صنوف مختلف و اجتماع تعداد زیادی از مردم در یک نقطه در نظر گرفته شده است یا خیر؟ برای پاسخ گویی به این پرسش اساسی گفتگویی با آقای مهندس سعیدعباسیان رییس کمیته اجرایی نظارت بر استانداردهای مدیریت برج های تجاری، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه و عمران فلات توس و مجری برج تازه ساز سلمان داشتیم که با هم می خوانیم:

چه تعریفی از یک مجتمع تجاری، اداری با استانداردهای بین المللی دارید؟
هر مجموعه ی تجاری اداری که برای سه دسته از مخاطبین خود برنامه ریزی کرده و خدمات و نیازهای آنها را قبل از اتمام پروژه پیش بینی نموده باشد، یقیناً موفق است. باید دید مخاطبین هر مجموعه چه کسانی هستند؟ اول کسانی که سرمایه گذاران اصلی این پروژه هستند برای مثال مجموعه ی سهامداران شرکت فلات توس در برج سلمان، دوم خریداران این واحدها که بعداً به عنوان خرده مالکین از این مجموعه استفاده می نمایند و سوم مشتریانی که خدمات دریافت می کنند. اگر ما برای نیاز مجتمع تجاری و اداری براساس استاندارد دنیا و منطبق با فرهنگ بومی خود برنامه ریزی نمائیم و خدمات آن را به نسبت زیربنای پروژه ببینیم، گام در مسیر درستی گذاشته ایم. برای نمونه پارکینگ، شهربازی، رستوران و کافی شاپ در یک مجموعه تجاری نیاز است، ولی نسبت آن را در یک منطقه باید در نظر گرفت. وقتی این نسبت ها رعایت شد، نحوه ی ارائه خدمات به مردم بر حسب نیاز منطقی و درست تعریف می شود. در آن صورت می توانیم آن پروژه را موفق اعلام نمائیم. برای مثال وقتی که رستورانی در طبقه ی دوازدهم یک برج تعریف شود باید نسبت آن به کل مجموعه و نحوه ی دسترسی را براساس زیربنای پروژه مورد نظر قرار داد. برای نمونه تعداد مورد نیاز آسانسورها برای انتقال علاقمندان از طبقات مختلف به بام ساختمان.
لذا تأکیدم همین است که اگر آن خدمات را کامل دیده باشند مطمئناً پروژه خود به خود موفق است. چون هم فروشندگان دارای قدرت جذب بیشتر خواهند بود و هم مشتریان خشنود از خدمات بهتر.

چه اقدامــی را بـرای استـمرار رعایت استانداردهــای برج هــای تجــاری در نظر گرفته اید؟
ما یک سری خلأ هایی قانونی در کشور داریم. برای نمونه متصدیان واحدهای تجاری زیر نظر اتحادیه مربوطه مدیریت می شوند، همچون اتحادیه سراسری هتل آپارتمان ها و هتلداران، اما اتحادیه ای برای مرکز تجاری در کشور وجود ندارد. اولین حرکتی که ما از حدود ۴ سال پیش با حمایت دادستانی محترم دنبال کردیم تأسیس کمیته ی اجرایی مراکز تجاری در مشهد بود که مراکز تجاری زیر نظر این کمیته مدیریت شوند. در ادامه به سمت ایجاد اتحادیه مراکز تجاری گام برداشتیم که مصوبه کمیسیون نظارت آن گرفته شده و در شرف تأسیس است. در بخش اجرایی دفتری در طبقه پنجم مجتمع امور صنفی فعالیت می کند که کمیته ای مرکب از ۸ نفر از نمایندگان نهادها مثل اداره اماکن، نیروی انتظامی، دادستانی، بسیج اصناف، شهرداری و غیره در آن حضور دارند، همچنین ۵ نفر از مدیران مراکز تجاری برای هماهنگی عضو این کمیته هستند. اولین گام، تصویب شیوه نامه ای برای این کمیته بود، من نیز از ۴ سال پیش به عنوان رئیس آن کمیته انتخاب شدم و کماکان در حال دنبال کردن برنامه های آن هستم. هدف ما حرکت به سمت ایجاد اتحادیه ی مرکز تجاری در مشهد و سپس ثبت اتحادیه ی سراسری آن است. همزمان با اقدام هایی که ما انجام دادیم مراکز تجاری تهران نیز خیلی سریع برای پیوستن به ما اعلام آمادگی کردند. ما این اقدام سازنده را به شورای اصناف تهران منتقل کردیم تا آن را کشوری نمائیم. قانون این است که با وجود ۵ اتحادیه در مناطق مختلف کشور این اتحادیه کشوری می شود، اولین استقبالی که از طرح مشهد برای ایجاد یک اتحادیه شد، از سوی تهران و سپس کیش بود که منجر به تفاهم نامه ای برای یک اتحادیه سراسری انجمن صنفی در حوزه بحث کارفرمایان مراکز تجاری کشور گردید.

چرا اتحادیه هنوز شکل نگرفته است؟
هر چند اتحادیه شکل نگرفته ولی مقدماتش در حال انجام است. از جمله تصویب الزام مجتمع های تجاری به رعایت استانداردهای لازم پس از شروع به کار. همان طور که عرض کردم خلأ قانون در این مورد وجود دارد. مثلاً مراکز تجاری تازه تا استانداردهای مربوط به آتش نشانی، شهرداری، سازمان نظام مهندسی را رعایت نکنند، پروانه بهره برداری نمی گیرند ولی وقتی مراکز تجاری به بهره برداری رسیدند دیگر هیچ متولی ندارند که آن ها را کنترل نماید.  خودرویی که آلودگی محیط زیستی را ایجاد می کند پلیس راهنمایی و رانندگی جلوی آن را می گیرد ولی مرکز تجاری که سیستم ایمنی آن تاریخ گذشته بوده و یا به روز نباشد یا اصلاً فاقد سیستم ایمنی باشد متولی کنترل ندارد اهمیت مسأله در آن است که در یک مجتمع تنها مغازه داران نیستید بلکه خانواده ها در آن رفت و آمد می کنند، بنابراین بیمه، بروز رسانی سیستم های اعلام و اطفاء حریق، سیستم های دوربین مدار بسته برای امنیت و غیره نکاتی است که در بحث گواهینامه ی فنی ساختمان لازم است و ما آن را مطرح کردیم. به دادستانی پیشنهاد دادیم مدلی تعریف شود تا براساس آن نظارت صورت گیرد. شاید شما شنیده باشید که طی سال ۹۲ دو آتش سوزی در بازار جواد و محدوده ی سرای نصیرزاده (سرای شاهرودی) واقع شد. علت آتش سوزی در این دو سرا، قدیمی بودن و فقدان تأسیسات بروز ضد حریق و دپوی زیاد کالا  و مواد اشتغال زا بوده است.
دغدغه ای که برای دادستانی و شهرداری منطقه به دنبال آتش سوزی بازار بوجود آمد موجب شد که آنها به موضوع ورود پیدا کردند. الان شهرداری از طریق آتش نشانی خیلی جدی به این حوزه ورود پیدا کرده اند ولی این تنها بخشی از کل ماجرا است. بخش دوم ایمنی است. ایمنی و بیمه ی مرکز تجاری از اهمیت بعدی برخوردار است. اگر کسی وارد مجموعه شد و خدای نکرده اتفاقی برای او بوجود آمد، چه کسی پاسخگو است. در حوزه ی بحث پارکینگ و خودروها هم چنین است. این پرسش جدی وجود دارد، آیا واقعاً افراد مسوول در مجتمع های تجاری مهارت ها و آموزش های لازم را دیده اند که به موقع وارد عمل شوند. در حوزه ی نقل و انتقالات واحدهای تجاری در مجموعه ی واحدهای تجاری نکته ای وجود دارد و آن اعتماد بین خریدار، فروشنده و مدیریت مجتمع است. بنابراین تصمیم گرفتیم کل نقل و انتقالات توسط ساختار مدیریتی مجموعه انجام شود تا هویت افراد متقاضی قبل از خرید واحد صنفی محرز گردد در این مجموعه جواز کسب و پیشینه ی شغلی آنها را می گیریم و از قوانین نظام صنفی استفاده می کنیم تا دچار مشکل نشویم. در بحث کمیته ی اجرایی هم می توانم این توصیه را بکنم که ماهیت مدیریت مراکز تجاری باید با مالکیت آن تفاوت داشته باشد. نباید بحث مالکیت و مدیریت را با هم مخلوط کرد. مدیریت یک روش علمی اداره کار است. همچنین اهمیت خاصی که شهر مشهد از نظر فرهنگی دارد باید در فرهنگ بازار اسلامی آن تجلی پیدا  کند.

برچسب ها : - - - - - - - - -